Objednať projekciu O filme

Violette

Prílohy

Violette

MFF Toronto 2013
MFF Haifa 2013 - Zvláštne uznanie za ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
Belgicko, Francúzko 2013 do 15 rokov nevhodné 139min.
  • 07. 05. 2015
  • Biografický
  • Dráma

„Jej tvorba bola odvážna a stala sa inšpiráciou mnohých generácií spisovateľov.”

Francúzsky režisér, scenárista a herec Martin Provost zaznamenal divácky úspech s jeho tretím celovečerným filmom Séraphine (2008). Príbeh nevinného, čistého a úprimného dievčaťa, ktoré sa vďaka svojmu výnimočnému talentu dostane do víru "veľkého sveta", a ten ju pomaly ale isto začne pohlcovať, je až znepokojujúcim odrazom života Violette Leduc. Akoby Séraphine a Violette boli sestry.

Violette sa narodila na začiatku minulého storočia ako nemanželské dieťa. Dievča, ktoré celé svoje detstvo trpela nízkym sebavedomím, nachádzala únik vo svete literatúry. Ten jej poskytoval istú útechu a možnosť sebarealizácie. V povojnovej parížskej štvrti Saint-Germaindes-Prés stretáva Simone de Beauvior, slávnu spisovateľku a feministickú ikonu a zahorí k nej, žiaľ, neopätovanou láskou. Avšak vďaka Simone a podpore Maurice Sachseho sa z nemilovanej a prehliadanej ženy stáva uznávaná a obdivovaná spisovateľka, ktorá ovplyvnila ďalšie generácie autorov. Violettina autobiografia La Bâtarde (1964) sa potom stala doslova bestsellerom.

Nadšené kritiky filmu Violette nešetria chválou najmä pre herecký výkon Emmanuelle Devos, ktorá Violette dodala úprimnosť, otvorenosť a magickú charizmu. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Haife získala Zvláštne uznanie a na Cinemanii obľúbenú Cenu divákov.

Martin Provost Emmanuelle Devos, Sandrine Kiberlain, Olivier Gourmet, Catherine Hiegel, Jacques Bonnaffé
Martin Provost,
Marc Abdelnour,
René de Ceccatty
Yves Cape
Hugues Tabar-Nouval
Ludo Troch

Galéria