Objednať projekciu Prehrať film O filme

Leviatan

Prílohy

Leviatan

(Левиафан / Leviathan)

MFF Cannes 2014 - Cena za Najlepší scenár; nominácia na Zlatú palmu
BFI London Film Festival 2014 - Najlepší film
Zlatý Glóbus 2015 - Najlepší zahraničný film
Rusko 2014 do 15 rokov nevhodné 140min.
  • 04. 12. 2014
  • 01. 03. 2016
  • Dráma

„Boj za ľudské práva sa nikdy nesmie vzdať”

Kolia žije v malom meste blízko Barentsovho mora na severe Ruska. Hneď vedľa domu, kde žije so svojou mladou ženou Lily a synom z prvého manželstva, má vlastnú autoopravovňu. Avšak starosta blízkeho mesta Vadim Shelevjat ho chce o dom, pozemok i prácu pripraviť. Kolia sa nenechá kúpiť, je neústupčivý a odmieta sa vzdať. Nielen majetku a vlastnej pôdy, ale aj všetkej tej krásy, ktorá ho už od detstva obklopuje. Vadim sa však len tak ľahko nevzdáva.

Leviatan sa v Biblii uvádza ako morská príšera, vzbudzujúca strach. V satanizme tento tvor predstavuje tretí zo štyroch prvkov pekla - jednotnosť poriadku a chaosu, hmoty a antihmoty, jin a jang. Thomas Hobbes v knihe Leviathan prirovnáva príšeru k štátnemu usporiadaniu, v ktorom má absolutistická moc zabezpečiť občanom mier a ochranu.

Medzinárodne oceňovaný ruský režisér Andrej Zvjagintsev prináša vo svojom filmovom diele inšpirovanom Hobbesovou knihou pôsobivý pohľad na márny boj jednotlivca proti autoritám za svoje práva a vlastníctvo. Realisticky vyrozprávaný príbeh v spojení s kúzlom severskej krajiny a majestátnou podmanivou hudbou robí zo snímky Leviatan intenzívny filmový zážitok. Jeho kvalitu ocenila porota na MFF v Cannes, ktorá mu v roku 2014 udelila cenu za Najlepší scenár, ako aj diváci a filmoví kritici na MFF v Karlových Varoch 2014, kde film zaznamenal výnimočné ohlasy.

Andrej Zvjagintsev Alexej Serebrjakov, Elena Ljadova, Vladimir Vdovitchenkov, Roman Madjanov, Anna Ukolova, Alexej Rozin, Sergej Pokhodaev
Oleg Negin,
Andrej Zvjagintsev
Mikhail Krichman
Philip Glass
Anna Mass

Galéria