Objednať projekciu Prehrať film O filme

Kňazove deti

Prílohy

Kňazove deti

(Svećenikova djeca)

MFF Karlovy Vary 2013 - nominácia na Krištáľový glóbus
EFA Awards 2013 - nominácia na Najlepšiu komédiu
Pula Film Festival 2013 - Zlatá Arena za Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Nikša Butijer)
Thessaloniki Film Festival 2013 - Cena Look at the Balkans
Chorvátsko, Srbsko 2013 do 12 rokov nevhodné 93min.
  • 10. 07. 2014
  • Komédia

„Božia vôľa v rukách kňaza a bizarný boj s kondómami”

Chorvátsky režisér Vinko Brešan je majstrom komediálneho žánru, o čom svedčia jeho predchádzajúce snímky ako Nijekraj (2008) a Maršal (1999), ktoré boli nominované na Krištáľový glóbus na MFF Karlovy Vary. Brešan sa o toto prestížne festivalové ocenenie v roku 2013 uchádzal aj s jeho ďalším zábavným filmom Kňazove deti.

Svieža satirická komédia privedie diváka na malý ostrov chorvátskej Dalmácie. Mladý kňaz Fabian, ktorý tu prevzal po svojom predchodcovi farnosť, je zdesený tunajšími pôrodnými a úmrtnými štatistikami. Úmrtnosť je príliš vysoká a pôrodnosť zase príliš nízka. S dobrým úmyslom a heslom “dokonca aj pápež je proti používaniu prezervatívov“ sa Fabian pokúsi zlomiť nelichotivý miestny trend. Spoločne s pobožným majiteľom trafiky Petarom a lekárnikom Marinom prepichujú kondómy ešte predtým, ako sa objavia na predajných pultoch, a antikoncepčné tabletky menia za vitamíny. Čoskoro sa dostavia vytúžené výsledky a tehotenský boom začína. Avšak cesta do pekla je vždy vydlaždená dobrými úmyslami.

Film Kňazove deti je adaptáciou divadelnej hry Mate Mitišića, ktorý sa podieľal aj na tvorbe filmového scenára, a snímka humorným spôsobom reflektuje závažné a aktuálne témy dnešnej chorvátskej spoločnosti. V roku 2013 sa Brešanova bizarná komédia  okrem nominácie na Krištáľový glóbus uchádzala aj o Cenu EFA – európsku odbobu Oscara – v kategórii Najlepšia komédia a na MFF v Pule si Nikša Butijer za herecké stvárnenie trafikanta Petara prevzal cenu Zlatá Arena za Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Snímka bola uvedená aj na Medzinárodnom filmovom festivale Praha – Febiofest 2014.

Vinko Brešan Krešimir Mikić, Niksa Butijer, Dražen Kühn, Marija Škaričić, Jadranka Đokić
Mate Mitišić
Mirko Pivčević
Mate Mitišić
Sandra Botica Brešan

Galéria