Objednať projekciu Prehrať film O filme

Čaro pôvabu

Čaro pôvabu

(Glamour)

Maďarský filmový týždeň (Magyar Filmszemle) - Hlavná cena v kategórii najlepší film roka 2000
Maďarsko 2000 do 15 rokov nevhodné 115min.
  • Dráma

„Tragikomický a poetický príbeh maďarskej rodiny na pozadí búrlivých historických zvratov v dejinách Maďarska.”

Druhá celovečerná snímka režiséra Frigyesa Gödrösa s rozvetveným dejom, mapujúcim takmer celé 20. storočie, je mozaikou zážitkov, živých ambícií a spomienok niekoľkých generácií maďarskej spoločnosti. Zložitosť dejových zápletiek nie je celkom realistická, príbeh má skôr symbolický zmysel a nesie akýsi lúč nádeje. Aj originálny názov filmu „glamour“ implikuje nielen istú obmenu iluzívnej pozlátky, ale aj zdroj blahodarnej žiary, zhovievavo tlmiacej ľudské slabosti či nevľúdnosť sveta.

Hlavným hrdinom príbehu je otec Imre, ktorý chce oživiť semitskú krv svojho rodu, aby sa mohol oženiť s nemeckou učiteľkou Gerd. Počas uskutočňovania neuveriteľne krkolomného plánu sa objaví nečakané množstvo problémov a Imre sa ocitá raz v hrejivej ľudskej súdržnosti, no inokedy sa zmieta v zložitých spoločenských konfliktoch. Čas nezadržateľne plynie, sled dejinných udalostí sa zrýchľuje a okolo Imreho dochádza k čoraz absurdnejším situáciám.

Režisér za túto snímku získal Hlavnú cenu v kategórii najlepší film roka 2000 na najvýznamnejšom domácom filmovom festivale Maďarský filmový týždeň (Magyar Filmszemle).

Frigyes Gödrös Károly Eperjes, Eszter Ónodi, Györgi Barkó, Lajos Kovács, Miklós Székely B., János Derzsi
Frigyes Gödrös
Sándor Kardos
László Melis
Mária Rigó