Objednať projekciu O filme

Ako v zrkadle

Ako v zrkadle

(Sasom i en spegel)

Oscar 1962 v kategórii „zahraničný film“, Oscar 1963 v kategórii „pôvodný scenár“, Zlatý Medveď za najlepší film Berlinále 1963
Švédsko 1961 do 15 rokov nevhodné 86min.
  • 19. 07. 2018
  • Dráma

„24 hodín v živote jednej rodiny na opustenom ostrove.”

V poradí už druhý Bergmanov film, ocenený Oscarom ako najlepší zahraničný film a mnohými inými prestížnymi filmovými cenami, predstavuje Bergmanov typický obraz prázdnoty a neschopnosti členov rodiny zabrániť jej rozkladu a víziu ľudskej psychiky večne týranej nehmatateľnou Božou prítomnosťou.

Jedna z prvých komorných drám, odohrávajúcich sa na opustenom ostrove, z ktorého niet úniku rovnako ako z pošramotených rodinných vzťahov, sleduje deň rodiny spisovateľa Davida (Gunnar Björnstrand). Práve v ten deň sa jeho schizofrenická dcéra Karin (Harriet Andersson) vracia z psychiatrickej liečebne, aby v predstave zlepšenia stavu strávila deň s bratom, manželom a otcom. David však svoju dcéru vníma ako objekt svojej novely a zaznamenáva jej nevyliečiteľnú chorobu do denníka. Karinin manžel Martin (Max von Sydow) je lekár, no nevie jej ponúknuť psychickú úľavu, a dospievajúci brat Minus (Lars Passgard) čelí vlastným emocionálnym problémom a nie je ešte schopný Karin pomôcť. Počas tohto letného dňa sa na povrch vynárajú staré nedoriešené rodinné spory a vzájomné odcudzenie sa prehlbuje, keď sa Karinin stav nenávratne zhoršuje a najbližšia rodina jej nepodá pomocnú ruku.

Čierno-bielu skľučujúcu psychologickú drámu o odcudzení v medziľudských vzťahoch a o hľadaní lásky a duchovnej viery dopĺňa bravúrnym hereckým stvárnením postavy Karin výnimočne talentovaná herečka Harriet Andersson.

Ingmar Bergman Harriet Andersson, Gunnar Björnstrand, Max von Sydow, Lars Passgård
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Erik Nordgren
Ulla Ryghe