Objednať projekciu O filme

Fanny a Alexander

Fanny a Alexander

(Fanny och Alexander)

4 sošky Oscar - najlepší cudzojazyčný film, kamera, výprava a kostýmy
Zlatý Glóbus, Cena César - najlepší zahraničný film
MFF Benátky 1983 - Cena FIPRESCI
Francúzko, Nemecko, Švédsko 1982 do 15 rokov nevhodné 188min.
  • 19. 07. 2018
  • Dráma

„Rodinná sága, ktorá odhaľuje tvorcovo detstvo, jeho strasti i radosti.”

„Vrúcny, skvostný, očarujúci, “ tak kedysi označil denník The Observer viac než trojhodinový film (v televíznej verzii až päťhodinový), ktorý sa môže pýšiť množstvom prestížnych ocenení – 4 Oscarovia (najlepší cudzojazyčný film, kamera, výprava a kostýmy), cena BAFTA (najlepšia kamera), Cena César (najlepší zahraničný film), Zlatý Glóbus (najlepší zahraničný film) a Cena FIPRESCI z MFF Benátky 1983. Fanny a Alexander je posledná celovečerná snímka Ingmara Bergmana určená návštevníkom kina, pretože jeho ďalšia tvorba bola určená už výhradne televíznym divákom.

Rozsiahla rodinná sága rozprávaná očami desaťročného Alexandra je akousi tvorcovou autobiografiou, ktorá nielen odráža spomienky na detstvo a vyrovnanie sa so strasťami a nástrahami života, ale predstavuje aj mnohoročné skúsenosti a nezabudnuteľný filmárov rukopis. Fanny a Alexander sú dvojičky, ktoré prežívajú šťastné detstvo so svojimi rodičmi na začiatku 20. storočia vo Švédsku. Keď však otec zomrie, matka sa rozhodne vydať za miestneho biskupa. Rozpory medzi chlapcom a otčimom na seba nenechajú dlho čakať a chlapec uniká do sveta predstáv a fantázie, čo však biskup tvrdo trestá. Ľudské chmúry a hrôzy sa tu však zobrazujú s nadhľadom a uvoľnenosťou a prinášajú tak divákom akúsi oslavu ľudského spoločenstva a lásky.

Ingmar Bergman Kristina Adolphson, Börje Ahlstedt, Pernilla Allwin, Kristian Almgren, Carl Billquist, Axel Düberg, Ebba Edstrand, Allan Edwall
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Daniel Bell
Sylvia Ingemarsson

Galéria