Objednať projekciu Prehrať film O filme

Avé

Avé

MFF Varšava - Cena FIPRESCI
MFF Sofia 2012 - Najlepší balkánsky film
Bulharsko 2011 do 15 rokov nevhodné 86min.
  • Dráma

„Príbeh mladých ľudí, ktorí hľadajú svoje miesto v komplikovanom svete a zmysel vlastnej existencie.”

Po oceňovanom krátkom filme Lemon Is Lemon (2001) a po medzinárodne úspešnom dokumente Invisible (2005) sa bulharský režisér Konstantin Bojanov vrhol do príprav svojho celovečerného hraného debutu, čoho výsledkom je nenásilná road movie dráma dvoch mladých ľudí, ktorí sa ocitnú vo víre širších a silnejších udalostí ako sú oni sami, a to, čo bolo pre nich rutinou, sa stáva ťažšie a nepreniknuteľné.

Bojanova snímka získala množstvo cien v kategóriách najlepší film, najlepší scenár či najlepšia réžia, dostala Cenu FIPRESCI na MFF vo Varšave a bola jednoznačným víťazom MFF v bulharskej Sofii v roku 2012, keď okrem viacerých cien z rôznych kategórií získala aj titul Najlepší balkánsky film.

Film rozpráva príbeh dvoch mladých tápajúcich duší, študenta umenia Kamena a nevyspytateľnej 17-ročnej Avé, ktorých osudy sa pretnú počas stopovania na ceste niekde medzi Sofiou a Ruse. Kým Kamen cestuje na pohreb svojho kamaráta, Avé v zúfalstve uteká od rodiny a zodpovednosti a Kamena neustále zavádza svojimi klamstvami a novými identitami. Očarený jej spontánnosťou je Kamen nedobrovoľne vtiahnutý do nových dobrodružstiev a do čoraz väčších problémov. Počas tejto cesty sú obaja nútení po prvý raz čeliť smrti, láske a zodpovednosti za vlastné činy a táto snímka je rovnako drsná a nespútaná ako ich surová spontánnosť a doposiaľ nepoznané dobrodružstvá.

Konstantin Bojanov Anjela Nedyalkova, Ovanes Torosian, Martin Brambach, Svetla Yancheva, Bruno S.
Arnold Barkus,
Konstantin Bojanov
Nenad Boroevich,
Radoslav Gochev
Tom Paul
Stela Georgieva