Objednať projekciu O filme

Za hranicami

Za hranicami

(Gränsen)

Švédsko 2011 do 15 rokov nevhodné 120min.
  • Dráma
  • Vojnový

„Počas 2. svetovej vojny zmizlo 300 švédskych vojakov bez stopy. Toto je príbeh šiestich z nich.”

Švédsky televízny režisér Richard Holm sa vo svojom hranom debute vracia do obdobia druhej svetovej vojny. Rozpráva príbeh o mužskej odvahe, bratskej láske a o záchrane vojenských zajatcov.

Píše sa december 1942. Nórsko je obsadené Nemcami a susedné Švédsko čaká na nemeckú reakciu. Mladý švédsky poručík Aron Stenström, plánujúci svadbu a založenie rodiny, prichádza k vlaku, aby vyzdvihol mladého vojaka Svena – svojho mladšieho brata – a prideľuje ho k jednotke 83. kontrolného bodu, v oblasti Värmland na severe, neďaleko hraníc s Nórskom. V noci však na obzore zazrú bitku prebiehajúcu za hranicou – v Nórsku a mladý Sven sa spolu s ďalším vojakom rozhodne na vlastnú päsť ísť ku hraniciam a preveriť pohyb Nemcov. Akcia končí fiaskom a ich zajatím. Poručík Aron sa tak s ostatnými vojakmi z kontrolného bodu vydáva na záchranu svojho brata ďaleko za hranice, na územie okupovaného Nórska. Ich výprava sa však nepáči švédskemu veleniu, ktoré nemá záujem rozpútať vojnu s Nemeckom. Samozrejme, pokiaľ to nebude nutné.

Film bol v roku 2012 ocenený švédskou filmovou cenou Guldbagge, udeľovanou každoročne Švédskym filmovým inštitútom, v kategórii najlepší make-up.

Richard Holm André Sjöberg, Marie Robertson, Björn Sundquist, Martin Wallström, Johan Hedenberg, Antti Reini, Henrik Norlen
André Sjoberg
Andreas Wessberg
Henrik Lindström,
Anton Steen
Tomas Lundmark