Objednať projekciu Prehrať film O filme

Belehradský fantóm

Belehradský fantóm

(Beogradski Fantom)

Srbsko, Bulharsko, Maďarsko 2009 do 15 rokov nevhodné 82min.
  • Dráma
  • Krimi

„Fantóm na bielom Porsche ako symbol slobody a individuality v skostnatenom socialistickom systéme.”

Mladý srbský dokumentarista Jovan Todorović v roku 2009 prináša do kín svoj celovečerný hraný debut, ktorý je založený na skutočných udalostiach.

Belehrad, hlavné mesto Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie, august 1979: Prezident Tito je na svojej poslednej diplomatickej ceste, aby sa zúčastnil summitu Hnutia nezúčastnených zemí v Havane na Kube. Medzitým doma už desať nocí vyvoláva rozruch muž jazdiaci okolo hlavného námestia Belehradu v kradnutom Porsche. Dokonca verejne provokuje políciu prostredníctvom populárnej rádiovej stanice a jeho prenasledovanie prerastá v stále väčšiu show. Keď sa Tito vracia, vláda vyvíja na políciu tlak: Fantóm v bielom Porsche musí byť z belehradských ulíc definitívne odstránený.

Todorovićov film predstavuje balkánske Rýchlo a zbesilo, zasadené do socialistickej éry konca 70. rokov, a jeden z najúspešnejších srbských filmov za posledných desať rokov. Fantómovo Porsche Targa je autentickým vozidlom zo 70. rokov, ktoré bolo pre potreby nakrúcania prefarbené z pôvodnej modrej farby na bielu. Tá presne zodpovedá farbe auta výtržníka, ktorý s takýmto bielym vozidlom v minulosti vyvolal v Belehrade veľký rozruch. Skutočné Porsche Targa bolo koncom 70. rokov zničené pri policajnej blokáde a skončilo v rukách anonymného zberateľa.

Jovan B. Todorović Marko Zivic, Radoslav Milenkovic, Nada Macankovic, Milutin Milosević, Boris Komnenić
Jovan B. Todorovic,
Bogdan Petkovic,
Kosta Pesevski
András Nagy
Milena Petrović