Objednať projekciu O filme

Ticho na mori

Prílohy

Ticho na mori

(La mer à l'aube)

MFF Berlín 2012
MFF Biarritz - Cena Golden FIPA (výnimočný herecký výkon)
MFF Baden-Baden - Špeciálna cena študentskej poroty, Cena Teleplay
MFF Praha - Febiofest 2013
Francúzsko 2011 do 15 rokov nevhodné 90min.
  • 29. 10. 2013
  • Dráma
  • Historický
  • Vojnový

„Krutosť vojny v tom najdrsnejšom slova zmysle.”

Film známeho nemeckého režiséra Volkera Schlöndorffa, ktorý sa medzinárodne preslávil kontroverznou filmovou adaptáciou Grasseho románu Plechový bubienok (1979), vznikol na základe skutočných udalostí podľa spisov Pierra-Louisa Basseho, Ernsta Jüngera a Heinricha Bölla.

Nachádzame sa v roku 1941 vo francúzskom internačnom tábore, ktorého chovancami sú zväčša politickí väzni a zločinci. Keď bojovníci odporu – členovia komunistickej strany – zavraždia nemeckého dôstojníka, Hitler nariadi, aby bolo 150 francúzskych väzňov popravených. Jedným z mužov, ktorý má byť popravený, je 17-ročný Guy Môquet, ktorého následná smrť sa stala symbolom francúzskej revolty proti nemeckej okupácii. Jeho list na rozlúčku sa každoročne číta vo francúzskych školách. Snímka rekonštruuje jednotlivé udalosti tesne pred atentátom dôstojníka až po popravu väzňov. Režisér Volker Schlöndorff zobrazuje tragické udalosti nielen zo strany odsúdených a neúprosne, bez obhajoby poukazuje na slepú poslušnosť nemeckých vojakov a ich nadriadených.

Jedinečný film Volkera Schlöndorffa bol ocenený na množstve zahraničných filmových festivalov. V roku 2012 získal Špeciálnu cenu študentskej poroty a Cenu Teleplay na Televíznom filmovom festivale v nemeckom meste Baden-Baden a predstaviteľ 17-ročného Guya získal za svoj výnimočný herecký výkon cenu Golden FIPA na Medzinárodnom festivale audiovizuálnych programov vo francúzskom Biarritzi.

Volker Schlöndorff Léo-Paul Salmain, Marc Barbé, Ulrich Matthes, Jean-Marc Roulot, Philippe Résimont
Volker Schlöndorff
Lubomir Bakchev
Bruno Coulais
Susanne Hartmann

Galéria