Objednať projekciu O filme

Operácia Jeseň

Prílohy

Operácia Jeseň

(Operação Outono)

Nominácia na Zlatý glóbus, Portugalsko (Najlepší herec)
Portugalsko 2012 do 15 rokov nevhodné 92min.
  • 17. 10. 2013
  • Thriller

„Špinavá hra vysokej politiky a brutálna vražda kandidáta na portugalského prezidenta.”

V New Yorku pôsobiaci skúsený režisér s portugalskými koreňmi, ktorý má na konte viacero dokumentov, televíznych i krátkych filmov aj cenami ovenčené hrané snímky ako The Debt (Á Dívida, 1993) či On The Run (Em Fuga, 1999), ponúka divákom snímkou Operácia Jeseň napínavý thriller z prostredia vysokej politiky.

Film je rekonštrukciou politického sprisahania, ktoré viedlo až k vražde portugalského politika, veliteľa vzdušných síl a vtedy prezidentského kandidáta Humbertoa Delgadoa fašistickou tajnou políciou PIDE vo februári 1965 v španielskom meste Villanueva del Fresno na hranici s Portugalskom. Bruno de Almeida sa tak ako prvý filmový režisér dotýka tejto háklivej a tabuizovanej témy a inšpiruje sa skutočnými udalosťami okolo sprisahania, ktoré nedávno odhalil vnuk a životopisec zavraždeného portugalského generála Frederico Rosa Delgado.

Režisér poctivo sleduje jednotlivé udalosti od príprav vraždy a operácie, ktorú nazvali Operação: Outono (Operácia Jeseň) v roku 1964 až po vedenie trestného stíhania a odsúdenie páchateľov v deň vojenského prevratu v roku 1974. Vyrozprávaním príbehu z viacerých hľadísk a sústredením sa na viacero postáv režisér vytvára rekonštrukčnú filmovú mozaiku, založenú na najdramatickejších udalostiach politického násilia v Portugalsku.

Bruno de Almeida John Ventimiglia, Diogo Dória, Nuno Lopes, Carlos Santos, Marcello Urgeghe
Bruno de Almeida,
Frederico Delgado Rosa,
John Frey
Edmundo Díaz
Dead Combo
Roberto Perpignani,
Bruno de Almeida

Galéria