Objednať projekciu Prehrať film O filme

Veľká nádhera

Prílohy

Veľká nádhera

(La grande bellezza)

MFF Cannes 2013 - Nominácia na cenu Zlatá palma
MFF Karlovy Vary 2013
EFA Awards 2013 - Najlepší európsky film
Zlatý glóbus 2014 - Najlepší cudzojazyčný film
Cena BAFTA 2014 - Najlepší cudzojazyčný film
Oscar 2014 - Najlepší cudzojazyčný film
Taliansko, Francúzko 2013 do 15 rokov nevhodné 142min.
  • 14. 11. 2013
  • 01. 12. 2015
  • Dráma
  • Komédia

„Magická a čistá krása sa skrýva až pod povrchom.”

Svojím najnovším filmom Veľká nádhera sa medzinárodne úspešný a oceňovaný taliansky režisér Paolo Sorrentino vracia k osvedčenej spolupráci so slávnym hercom Tonim Servillom (spoločne nakrútili filmy L´uomo in più, 2001; Následky lásky, 2004; Il Divo, 2008), držiteľom viacerých Cien David, udeľovaných Talianskou filmovou akadémiou, a ceny Zlatý Glóbus v kategórii Najlepší herec za film Gomorra (2008).

Po obrazovo i hudobne atraktívnej road-movie Sorrentino siaha po osvedčených prostriedkoch jeho jedinečného filmového štýlu a opäť prináša vizuálne podmanivú komediálnu drámu o hľadaní zmyslu vlastnej existencie a zmierení sa s večne plynúcim časom a starnúcim telom. Príbeh starnúceho spisovateľa a novinára Jepa (Toni Servillo), Sorrentino zasadzuje do “trblietajúcej” sa vysokej smotánky podmanivého Ríma a po vzore filmových velikánov Federica Felliniho a Michelangela Antonioniho podáva kritiku súčasnej spoločnosti, žijúcej v povrchnosti, pretvárke a zaslepenosti.

Už v úvode filmu nás Biggazziho obrazové kompozície, závratné uhly záberov a snové zmeny veľkosti záberov vtiahnu do slnečného zvodného Ríma, kde sa nám spod majestátnych diel rímskych a svetových dejín umenia odkrývajú drobné, bizarne až exoticky pôsobiace postavy ľudí. Dvojpólovosť života a umenia a hľadanie skutočnej krásy sú kľúčovými motívmi Sorrentinovej snímky, poukazujúcej na to, že pod nablýskaným, ale aj nie príliš vábnym povrchom sa môže skrývať oslnivá krása.

Film bol uvedený v Hlavnej súťaži MFF Cannes 2013, kde bol nominovaný na Zlatú palmu, a v tom istom roku získal Zlatý glóbus v kategórii Najlepší cudzojazyčný film a európsku obdobu Oscara cenu EFA za Najlepší európsky film. V roku 2014 sa stal držiteľom ceny BAFTA a prestížneho ocenenia Americkej akadémie Oscar v kategóriách Najlepší cudzojazyčný film.

Paolo Sorrentino Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli, Carlo Buccirosso
Paolo Sorrentino,
Umberto Contarello
Luca Bigazzi
Lele Marchitelli
Cristiano Travaglioli

Galéria