Objednať projekciu O filme

Marie Krøyer

Prílohy

Marie Krøyer

MFF Chicago 2012 - Zlatý Hugo (nominácia)
Dánsko 2012 do 15 rokov nevhodné 100min.
  • 14. 02. 2013
  • Biografický
  • Dráma

„Príbeh Marie Krøyerovej, považovanej v tých časoch za najkrajšiu ženu v Dánsku.”

Medzinárodne uznávaný filmový režisér Bille August sa svojou poslednou snímkou Marie Krøyer vracia po 25 rokoch opäť do rodného Dánska a divákom prináša intímny príbeh ženy zo začiatku 20. storočia, inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Bille August sa dostal do medzinárodného povedomia filmom Pelle Dobyvateľ (1987), ktorá získala na MFF Cannes Zlatú palmu a v roku 1989 mu Americká filmová akadémia udelila Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Po obdržaní ďalších prestížnych filmových cien za film S nejlepšími úmysly (1992) – scenár napísal Ingmar Bergman – odišiel do zahraničia a režíroval niekoľko medzinárodných koprodukčných projektov (Dom Duchov, Stopy v snehu, Bedári a i.). Za svoju celoživotnú prácu filmového režiséra bol odmenený rytierskym rádom Dánskeho a Švédskeho kráľovstva.

Augustov najnovší film rozpráva príbeh umelkyne Marie Krøyerovej, manželky mentálne chorého dánskeho maliara P.S. Krøyera, ktorá sa zmieta medzi sociálnymi rolami oddanej manželky, starostlivej matky a kreatívnej umelkyne. Na dovolenke vo Švédsku však spozná hudobného skladateľa Huga Alfvéna, do ktorého sa vášnivo zamiluje.

Film bol v roku 2012 nominovaný na cenu Zlatý Hugo na MFF v Chicagu.

Bille August Birgitte Hjort Sørensen, Søren Sætter-Lassen, Sverrir Gudnason
Peter Asmussen,
Anastassia Arnold (knižná
predloha)
Dirk Brüel,
DFF
Stefan Nilsson
Gerd Tjur

Galéria