Objednať projekciu Prehrať film O filme

Cesta na Mesiac – Podivuhodná cesta

Prílohy

Cesta na Mesiac – Podivuhodná cesta

(Le voyage dans la lune - Le voyage extraordinaire)

Francúzsko 2011 do 12 rokov nevhodné 76min.
  • 06. 09. 2012
  • Dobrodružný
  • Dokumentárny
  • Fantasy
  • Sci-Fi

„Kultový film v zrekonštruovanej farebnej podobe.”

Georges Mélies je jedným z najslávnejších „otcov“ filmu. Ako prvý si uvedomil silu filmovej ilúzie a pracoval s ňou tak, že dokázal vytvoriť aj krátkometrážne sci-fi. Vo svojej slávnej Ceste na Mesiac tak vystrelil raketu skôr, než sa to podarilo Rusom či Američanom, objavil Mesačných ľudí a stretol sa aj s prvými pirátmi. Neustále kopírovanie jeho filmov, v čom ešte nejestvovala právna ochrana, ho nakoniec tak zdeptalo, že skončil v obchode s hračkami a svoje dielo spálil.

Film Cesta na Mesiac bol uvedený v máji 1902. Do kín prišiel v čiernobielej aj farebnej – ručne kolorovanej verzii a v tej dobe bol považovaný za celovečerný film – mal 14 minút. Zožal celosvetový úspech. Pre zaujímavosť, v snímke sa objavujú akrobati, speváci z music hallu a tanečnice, pretože profesionálni herci nechceli byť spájaní so zatiaľ neuznanou formou umenia – s filmom. Prvý blockbuster v histórii filmu bol však okamžite skopírovaný. V roku 1913 sa Georges Mélies rozhodol na protest spáliť sadu negatívov snímky. Jedna čiernobiela kópia však prežila, farebná verzia sa považovala za stratenú. Až do roku 1993. Po ôsmich rokoch mravčej ručnej práce a čakania na pokrok technológie sa dielo v roku 2010 dočkalo kompletného zreštaurovania, a to zásluhou spoločností Lobster Films, Groupama Gan Foundation for Cinema a Technicolor Foundation for Cinema Heritage. Farebná verzia pôvodne zreštaurovanej kópie doplnenej o zvuky, ruchy i hudbu sa prvý raz objavila v kinách 6. 9. 2012. Méliesova snímka Cesta na mesiac sa v kinách premietala spoločne s dokumentom Podivuhodná cesta, ktorý mapuje celú tvorbu tohto legendárneho filmu.

Géorges Méliès + Serge Bromberg,
Eric Lange

Georges Méliès, Henri Delannoy, Bleuette Bernon, Jeanne d'Alcy, Brunnet, Farjaut, Kelm ad. +Costa-Gavras, Jean-Pierre Jeunet, Michel Gondry, Michel Hazanavicius, Nicolas Ricordel, Eric Lange, Tom Burton

Géorges Méliès,
podle románů Julese Vernea a H.
G. Wellese + Serge Bromberg,
Eric Lange
Michaut Lucien Tainguy +
Jean-Louis Sonzogni
Janice Jones + AIR (2011)
Géorges Méliès + Bruno Alexiu
1:1,33

Galéria