Objednať projekciu Prehrať film O filme

Kuma

Prílohy

Kuma

MFF Berlín 2012 - Nominácia na Cenu za najlepší filmový debut
MFF Ghent 2012 - Grand Prix
Art Film Fest Slovensko 2012 - Zvláštne uznanie poroty
Rakúsko 2012 do 12 rokov nevhodné 93min.
  • 21. 06. 2012
  • Dráma

„Dve ženy – jedna neskúsená a naivná, druhá zase v zrelom veku skúsenej manželky, jeden muž a prísne spoločensko-náboženské tradície tureckej rodiny.”

Filmový debut mladého tureckého režiséra Umuta Dagu, ktorým v roku 2012 uviedli sekciu Panorama na MFF v Berlíne, rozpráva príbeh mladučkého tureckého dievčaťa, prijímajúceho rolu vydatej ženy a status druhej manželky.

Keď Ayse oslavuje svadbu, takmer každý v jej dedine verí, že si berie Hasana, len o pár rokov staršieho než ona. Avšak v skutočnosti Ayse posielajú do Viedne ako druhú ženu Hasanovho otca, Mustafu. Dievča prichádza do Rakúska a v novej rodine musí čeliť rozporuplnému prijatiu. Mustafove deti – niektoré staršie než samotná Ayse – sa k nej obracajú chrbtom. Len Fatma, Mustafova prvá manželka, ktorá zomiera na rakovinu, sa k nej správa milo. Fatma, vždy lojálna a obetavá moslimská žena, si je totiž istá, že má dobrú nástupkyňu. Medzi dvoma ženami sa rozvinie zvláštne priateľstvo. Obe sú však podrobené ťažkej skúške, keď rodina musí čeliť nečakanej rane osudu.

Režisér Umut Dag tu vypovedá o komplexnom mikrokozme tureckej rodiny, žijúcej vo Viedni, a odhaľujúc hlboko usadené spoločensko-náboženské tradície v rodine mimoriadne citlivo odkrýva vzťahy medzi starým a mladým, lojálnosťou a priateľstvom. Okrem Zvláštneho uznania poroty na slovenskom Art Film Feste 2012 Dagova snímka získala v tom istom roku aj Cenu za najlepší filmový debut na MFF v Berlíne, Cenu Grand Prix za najlepší film na MFF v Ghente a mnoho iných.

Umut Dag Nihal G. Koldas, Begüm Akkaya, Vedat Erincin, Murathan Muslu, Alev Imak, Aliye Esra Salebci
Petra Ladinigg,
Umut Dag
Carsten Thiele
Iva Zabkar
Claudia Linzer
1:1,78

Galéria