Objednať projekciu Prehrať film O filme

Crulic  - cesta na onen svet

Prílohy

Crulic - cesta na onen svet

(Crulic – drumul spre dincolo)

MFF Locarno - Cena Don Quijot
MFF Varšava - Špeciálne uznanie poroty v kategórii najlepší film
MFF Cottbus - Čestné uznanie poroty
Rumunsko, Poľsko 2011 do 12 rokov nevhodné 73min.
  • 14. 06. 2012
  • Animovaný
  • Dokumentárny

„Crulicov príbeh ako umelecké svedectvo xenofóbie v postkomunistickej Európe.”

Animovaný dokument rumunskej režisérky Ancy Damian, ktorá má na svojom konte medzinárodne oceňované dokumentárne aj hrané snímky, predstavuje netradičné spracovanie a spojenie autobiografického príbehu a filmovej animácie.

Crulic – cesta na onen svet rozpráva príbeh Crulica, 33-ročného Rumuna, ktorý zomrel v poľskom väzení počas protestnej hladovky. O jeho smrti sa dozvedáme od samotného mŕtveho protagonistu a nasleduje rekapitulácia jeho životnej cesty až k jej smutnému koncu. Crulic vypovedá o sociálnej a justičnej nespravodlivosti, o systéme, v ktorom sú ekonomickí migranti braní a priori ako menejcenné bytosti, akosi automaticky náchylné k podlosti a zločinu. Keď človek žije v cudzej krajine, je vnímaný ako podozrivý imigrant, a veľmi ľahko ho môžu obviniť z okradnutia vysokopostavenej osoby a bez dôkazov posadiť do väzenia. Mladý rumunský automechanik má už po krk šikanovania a navyše sa v rámci údajného incidentu cíti úplne nevinne. Ako svojprávny človek začne žiadať skutočne spravodlivé zaobchádzanie a na protest začne hladovku.

Damianin dokument vyniká pôsobivým vizuálnym štýlom, úchvatnou ručnou kresbou, kolážami a poctivou fázovou a cut-cut animačnou technikou. To všetko vytvára pozoruhodný, prekvapivo kompaktný a nezabudnuteľný film.

Snímka hneď po svojom uvedení získala v rokoch 2011 a 2012 trinásť filmových cien a tri nominácie. Režisérka dostala Cenu Don Quijot na MFF v Locarne, Špeciálne uznanie poroty v kategórii najlepší film na MFF vo Varšave, Čestné uznanie poroty v Hlavnej súťažnej sekcii hraných filmov na Filmovom festivale v nemeckom Cottbuse.

Anca Damian Jamie Sives, Vlad Ivanov
Artwork a animácie: Dan Panaitescu, Raluca Popa, Dragos Stefan, Roxana Bentu, Tuliu Oltean
Anca Damian
Ilija Zogovski
Piotr Dziubek
Catalin Cristutiu
1:1,85

Galéria