Objednať projekciu Prehrať film O filme

Minister

Prílohy

Minister

(L’exercice de l‘État)

MFF Cannes 2011 - Cena FIPRESCI
3 ceny César (+ 8 nominací) - najlepší scenár, zvuk a vedľajší mužský herecký výkon
Francúzsky syndiktát filmových kritikov - Najlepší francúzsky film roka 2011
Belgicko, Francúzko 2011 do 15 rokov nevhodné 115min.
  • 27. 09. 2012
  • Dráma

„Úspešná festivalová snímka, odhaľujúca zákulisie politickej moci.”

Téma francúzskeho filmu Minister je viac ako aktuálna. Príbeh filmu nás zavedie do zákulisia vysokej politiky a ukazuje na nekalé praktiky v najvyšších sférach. Na pozadí príbehu o ministrovi dopravy sa odkrývajú metódy vládnutia, marketingových a PR stratégií na udržanie moci aj ľudské charaktery.

Ministra dopravy, Bertranda Saint-Jeana, uprostred noci prebudí jeho osobný sekretár. Prišlo k závažnej dopravnej nehode, ktorá vyžaduje prítomnosť zástupcu štátu. Minister nemá inú možnosť. Tak sa začína odysea štátneho úradníka naprieč stále zložitejším a nepriateľsky naladeným svetom. Rýchlosť, boj o moc, chaos, ekonomická kríza. V napínavom politickom slede udalostí jedna krízová situácia strieda druhú. Akú obeť sú títo vysoko postavení muži ochotní priniesť? Ako dlho človek vydrží v štáte, ktorý pohltí tých, ktorí mu slúžia?

Film získal viacero prestížnych ocenení. Okrem Ceny FIPRESCI na MFF v Cannes 2011 získal viacero národných francúzskych filmových cien César Award za najlepší scenár, zvuk a vedľajší mužský herecký výkon. Francúzsky syndiktát filmových kritikov mu dokonca udelil titul najlepšieho francúzskeho filmu za rok 2011.

Pierre Schoeller Olivier Gourmet, Michel Blanc, Zabou Breitman, Laurent Stocker, Sylvain Deblé
Pierre Schoeller
Julien Hirsch
Laurence Briaud
1:1,85
Dolby Digital

Galéria