Objednať projekciu Prehrať film O filme

Black Power

Prílohy

Black Power

(The Black Power Mixtape 1967-1975)

Sundance Film Festival 2011 - World Cinema Documentary Editing Award
Švédsko 2011 do 12 rokov nevhodné 100min.
  • 01. 01. 2012
  • Dokumentárny

„Hnutie Black Power pod drobnohľadom švédskeho dokumentaristu.”

60. – 70. roky znamenali pre amerických obyvateľov veľkú revolúciu. Černošská komunita sa razantne prihlásila k boju o svoje práva. Nešlo len o rasový aspekt ich bojov, ale najmä o upriamenie sa na nespravodlivo nastavený ekonomický a politický systém v USA. Hnutie Black Power začalo zakladať politické a kultúrne inštitúcie, aby podporilo spoločné záujmy černochov a vyzdvihlo tak svoje hodnoty. V tejto dobe sa švédski novinári rozhodli o tomto hnutí nakrútiť dokument. Zo svojej nezúčastnenej perspektívy obyčajných pozorovateľov revolučných udalostí spracovali fascinujúce nahrávky v tých časoch významných aktivistov: Stokely Carmichael, Bobby Seale, Huey P. Newton, Angela Davis, Eldridge Cleaver atď., rovnako ako aj samotné aktivity skupiny Black Panthers.

Mimoriadne zaujímavým a cenným je v tomto kontexte rozhovor s Angelou Davis – v tom čase vo väzení – v ktorom černošská aktivistka vysvetľuje svoj postoj voči násilnému odporu. Odhaľuje totiž rozdiel medzi „čiernym“ rasizmom a rasizmom belochov: Príslušníci bielej väčšiny vychádzajú pri svojom rasizme zo xenofóbneho strachu, vybudovaného na spoločenských predsudkoch, podvedomom pocite viny a obavách zo situácií, keby sa sami ocitli v pozícii diskriminovanej minority. Naproti tomu „rasizmus, vyčítaný radikálnym Čiernym panterom a hnutiu Black Power, vychádza z reálnej skúsenosti ohrozenia života vlastného i svojich blízkych, osobne prežitých prejavov útlaku a nemožnosti dovolať sa práva.

Film získal v roku 2011 ocenenie na Sundance Film festival.

Göran Olsson Erykah Badu, Harry Belafonte, Stokely Carmichael, Kathleen Cleaver, Angela Davis, Danny Glover, Talib Kweli, Bobby Seale, Ahmir-Khalib Thompson
Göran Olsson
Corey Smyth
Hanna Lejonqvist,
Göran Olsson
Dolby Digital