Objednať projekciu O filme

Kým spíš

Prílohy

Kým spíš

(Mientras duermes)

MFF Chicago - Zlatý Hugo v sekcii After Dark Competition
katalánske ceny Gaudí (najlepšia réžia, scenár apod.)
Španielsko 2011 do 15 rokov nevhodné 100min.
  • 26. 04. 2012
  • Thriller

„Nikdy neviete, kto sa vám počas spánku dostane do bytu a nebadane vás sleduje.”

Španielsky režisér Jaume Balagueró (REC], 2007, [REC]2, 2009) prichádza s novým, znepokojujúcim psychologickým thrillerom, ktorý nenechá divákov len tak pokojne sedieť v prítmí kinosál. Filmom Kým spíš si režisér dáva pauzu v tradičnom horore a vrhá sa do práce s motívmi sofistikovanejšieho a viac znepokojujúceho žánru.

Kým spíš zavedie divákov hlboko do vnútra pokrivenej mysle hlavnej postavy Cesara, ktorý pracuje ako vrátnik činžiaka v Barcelone. Stráca sa v každodennej rutine bez povšimnutia obyvateľov obytného domu, no cíti, že sa z tejto samoty potrebuje vymaniť. Nepozorovane sleduje životy ľudí, žijúcich v činžiaku, najmä život jednej obyvateľky. Clara je slobodná mladá žena s pozitívnym prístupom k životu a s večným úsmevom na tvári. Práve to Cesara začne znepokojovať a neuspokojí sa dovtedy, kým jej ten úsmev z tváre nezmaže a neurobí jej zo života peklo. Nebráni sa potichu vkradnúť do jej bytu a sledovať ju počas spánku. Ako napätie stúpa, divák je čoraz viac vťahovaný do dusnej atmosféry znepokojujúceho voyerizmu až do zničujúceho záveru Balagueróvho chladného thrilleru.

Snímka získala viacero festivalových ocenení, medzi nimi niekoľko katalánskych cien Gaudí (Premis Gaudí) v hlavných i vedľajších kategóriách (najlepšia réžia, najlepší scenár, zvuk, najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe a pod.) a cenu Zlatý Hugo v sekcii After Dark Competition na MFF v Chicagu.

Jaume Balagueró Luis Tosar, Marta Etura, Alberto San Juan, Petra Martínez, Iris Almeida
Alberto Marini
Pablo Rosso
Lucas Vidal
Guillermo de la Cal

Galéria