Objednať projekciu Prehrať film O filme

Prepadnutie

Prílohy

Prepadnutie

(L´assaut)

Francúzko 2010 do 15 rokov nevhodné 95min.
  • 05. 01. 2012
  • Akčný
  • Thriller

„Predzvesť brutálneho teroristického útoku na newyorské dvojičky 11. septembra 2001?”

Po sci-fi snímke Chrysalis (2007) prichádza mladý francúzsky režisér Julien Leclercq s realistickou rekonštrukciou teroristického útoku v 90. rokoch, ktorý sa výrazne zapísal do dejín Francúzska.

Na Štedrý deň v roku 1994 skupina štyroch teroristov z teroristickej organizácie Armed Islamic Group (GIA) obsadila v Alžíri, hlavnom meste Alžírska, lietadlo spoločnosti Air France s 227 pasažiermi, ktoré malo namierené do Paríža. Teroristi požadovali oslobodenie svojich „bratov v zbrani“ a plánovali nechať lietadlo explodovať priamo nad Eiffelovou vežou v Paríži. Tieto udalosti vyvolali rozruch v obidvoch krajinách a viedli k intenzívnym a dlhým rokovaniam francúzskej a alžírskej vlády.

V Leclercqovom filme sledujeme tri hlavné postavy. Na jednej strane Thierry, člen špeciálnej jednotky francúzskych ozbrojených síl GIGN (Groupe d' Intervention de la Gendarmerie Nationale), na druhej strane príslušník alžírskeho džihádu Yahia Abdallah a trojicu ústredných postáv dopĺňa Carole Jeanton, ambiciózna technokratka z ministerstva zahraničia. Každý v príbehu filmu nasleduje svoju vlastnú ideológiu, až kým sa ich cesty nepretnú.

Snímka vyniká realistickým stvárnením jednotlivých udalostí, dusnou intímnou atmosférou s množstvom detailov tvárí, nasnímaných ručnou kamerou, ktoré odhaľujú emócie a pocity filmových postáv.

Julien Leclercq Vincent Elbaz, Grégori Derangère, Mélanie Bernier, Aymen Saïdi, Chems Dahmani
Julien Leclercq,
Simon Moutairou
Thierry Pouget
Jean-Jacques Hertz,
François Roy
Mickael Dumontier,
Christine Lucas Navarro,
Frédéric Thoraval
1:1,85