Objednať projekciu Prehrať film O filme

Hitler v Hollywoode

Prílohy

Hitler v Hollywoode

(Hitler à Hollywood)

MFF Karlovy Vary 2010 - Cena FIPRESCI
Belgicko, Francúzko 2010 do 12 rokov nevhodné 85min.
  • 01. 09. 2011
  • Dráma

„Konšpirácie vládnu svetu, aj tomu filmovému.”

Druhý celovečerný hraný film belgického režiséra je fiktívnym dokumentom, ktorý odhaľuje konšpiráciu nacistov, agentov CIA a hollywoodskych magnátov. Prežije európska kinematografiatoto rozsiahle sprisahanie? V tomto mystifikačnom filme sa objavia významné filmové osobnosti, napríklad režiséri Volker Schlöndorff, Wim Wenders, Emir Kusturica a ešte mnohí iní.

Snímka divákovi odhaľuje pozadie fiktívneho nakrúcania dokumentu o francúzskej herečke Micheline Presle, hviezde strieborného plátna, ktorá od tridsiatych rokov 20. storočia účinkovala vo viac ako 130 filmoch. Dokument Marie (Maria de Medeiros, známa z Pulp Fiction) a Thomasa (Wim Willaert) sa postupne začne uberať celkom iným smerom, keď dvojica dokumentaristov narazí na tajomného režiséra Luise Aramchecka a jeho stratené filmy.

Tento ironizujúci dokumentárny thriller odhaľuje netušené spriahnutie Hollywoodu proti európskemu filmovému priemyslu. Vo filme sa objavuje mnoho režisérov a hviezd, čo z neho robí pre milovníkov filmu prvotriednu lahôdku. Snímka sa snaží upozorniť na nadvládu unifikovaných hollywoodskych filmov, ktoré ovplyvňujú vkus diváka na celom svete a znižujú nároky na kvalitu. S miznúcim počtom malých jednosálových kín na filmovom trhu je stále ťažšie nájsť v nich niečo iné než mainstreamové americké blockbustery.

Táto svojrázna pocta európskej kinematografii získala v roku 2010 cenu FIPRESCI na MFF v Karlových Varoch.

Frédéric Sojcher Maria de Medeiros, Micheline Presle, Nathalie Baye, Arielle Dombasle
Renaud Andris (writer),
Catherine Rihoit (adaptation),
Lionel Samain (writer),
Frédéric Sojcher (adaptation)
Carlo Varini
Vladimir Cosma
Ewin Ryckaert
1:2,35
Dolby Digital