Objednať projekciu Prehrať film O filme

Zostane to medzi nami

Zostane to medzi nami

(Neka ostane medju nama)

MFF Karlovy Vary 2010 - Najlepšia réžia, cena Label Europa Cinemas
Chorvátsko, Srbsko, Slovinsko 2010 do 15 rokov nevhodné 87min.
  • 01. 09. 2011
  • Dráma
  • Komédia

„Láska a nevera ako súčasť života…”

Chorvátsky režisér Rajko Grlić (Miluje sa len raz, 1981; Pohraničná hliadka, 2006) vo svojej trpkej komédii rozoberá zložité rodinné a citové väzby. Otvorene sa zaoberá sexom, neverou i rodičovstvom, a zároveň poukazuje na relativitu súčasných morálnych hodnôt.

Bratia Nikola a Braco si navzájom rozumejú, sú si blízki a rozhodne si vedia užívať život. Ich rodinné vzťahy sú však pomerne komplikované – každý z nich má za manželku bývalú milenku toho druhého. Bohatý Nikola, ktorý sa vrátil z emigrácie v Amerike, má navyše dlhoročnú milenku Laticu s malým synom. S manželkou Anamarijou čaká dieťa z umelého oplodnenia a panicky sa obáva hroziacej rakoviny prostaty. Braco je oproti nemu úplný outsider. Jeho žena Marta, ktorá si vydržuje mladého milenca, ho vyhodila z domu, a prišiel aj o prácu na vysokej škole. Ich dospievajúca dcéra Maja je v skutočnosti dieťaťom brata Nikolu. A aby toho nebolo málo, obaja bratia prežijú chvíľkové vášnivé dobrodružstvo s Bracovými študentkami. To všetko a ešte mnoho iného sa odohráva v priebehu jedného roka v súčasnom Záhrebe. Je možné nájsť na nevere niečo hodnotné a pekné alebo si zaslúži len opovrhnutie, najmä ak je vopred dôkladne premyslená a nie je spontánna?

Táto vzťahová mozaika možno pôsobí ako odľahčená komédia, zanecháva však trpkosť z toho, aká prázdnota filmové postavy obklopuje. Rajko Grlić si v roku 2010 odniesol za svoj film cenu za najlepšiu réžiu a cenu Label Europa Cinemas na MFF v Karlových Varoch.

Rajko Grlic Miki Manojlovic, Bojan Navojec, Ksenija Marinkovic,Daria Lorenci, Predrag Manojlović, Natasa Dorčić, Nina Ivanišin, Kresimir Mikić, Vida Jerman
Rajko Grlic,
Ante Tomic
Slobodan Trninic
Alan Bjelinski,
Alfi Kabiljo
Adrija Zafranović
1:1,85
Dolby Digital