Novinka

Call girl 5

Júlové premiéry

  • 27. 06. 2013, 09:22

Na čo sa môžete tešiť v júli vo svojich obľúbených kinách? Prinášame Vám pozoruhodnú švédsku sociálno-politickú drámu, odohrávajúcu sa v 70. rokoch minulého storočia, príbeh o priateľstve, láske a odpustení v krutých časoch 2. svetovej vojny, uštipačnú satiru o konvenčných hodnotách provinčného juhu Talianska, ale aj vizuálne podmanivú romantickú drámu o hľadaní lásky a zmyslu života.

CALL GIRL – v kinách od 4. júla
- MFF Toronto 2012 – Cena Medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI

"Sociálno-politická dráma o Švédsku v 70. rokoch, v čase sexuálnej i spoločenskej revolty.”

Film Call Girl je hraným debutom režiséra Mikaela Marcimaina, ktorý sa doma – vo Švédsku preslávil ako režisér televíznych seriálov a projektov. Vo svojej odvážnej kinovej prvotine sa inšpiruje jedným z najkontroverznejších politických škandálov, v ktorom v 70. rokoch figurovalo viacero ministrov a politikov vlády Olofa Palmeho. Boli obvinení z využívania služieb siete obchodu s prostitúciou neplnoletých dievčat pre vysokopostavených funkcionárov, biznismenov a celebrity. Prostredníctvom príbehu mladej Iris z najnižšej vrstvy spoločnosti film odkrýva temnú stránku politicky neutrálneho štátu a v ňom svet trblietavých erotických a striptízových klubov a špinavých apartmánov, využívaných na nelegálnu činnosť. Marcimainova snímka vyniká sústredenou rekonštrukciou atmosféry tej doby s jej naliehavými spoločenskými zmenami. Na MFF v Toronte 2012 získala Cenu Medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI.

Viac o filme: http://www.filmeurope.sk/movies/621-call-girl

4 DNI V MÁJI – v kinách od 11. júla

Rozdiel medzi priateľom a nepriateľom sa občas vytráca. Niekedy dokonca aj rozdiel medzi dobrom a zlom.

Nemecký režisér chim von Borries (Láska v myšlienkach, 2004) nakrútil autentický portrét jednej krutej doby. Vrúcne, bez pátosu a s neskutočnou vierohodnosťou preniesol na strieborné plátno príbeh o návrate ľudstva v temných časoch. Príbeh o odpustení, úcte, prekonávaní predsudkov, o priateľstve a láske.

Štyri dni pred koncom 2. svetovej vojny v Nemecku sledujeme sovietskeho kapitána, ktorý so svojou jednotkou okupuje sirotinec pri mori, ďalej nemeckú armádnu jednotku, ktorá táborí na pláži, a rovnako i tajnú lásku, ktorá kvitne napriek všetkým dohodám. Všetci sú unavení po vyčerpávajúcich bojoch, len 13-ročný Peter, ktorý chce byť silou-mocou hrdinom, sa pokúša klamstvami a silou dráždiť proti sebe nepriateľské vojská. Až kým si neuvedomí, že skutočný nepriateľ číha niekde inde, a že v údajnom nepriateľovi má skutočného kamaráta.

Viac o filme: http://www.filmeurope.sk/movies/650-4-dni-v-m-ji

NERIADENÉ STRELY – v kinách od 18. júla
- MFF Tribeca 2012 – Zvláštna cena poroty za najlepší hraný film

"Príbeh rodiny, vlastniacej továreň na výrobu cestovín v oblasti Salento, a preodvšetkým príbeh dvoch bratov, snažiacich sa o to, aby ich rodina na čele s otcom akceptovala takých, akí naozaj sú.”

Úspešný a oceňovaný taliansky režisér Ferzan Ozpetek vytvára hravú a inteligentnú komédiu, ktorá získala Cenu poroty na Medzinárodnom filmovom festivale Tribeca v New Yorku v kategórii najlepší hraný film a ďalšie významné filmové ocenenia v kategóriách najlepší herec a herečka vo vedľajšej úlohe.

Hlavnou postavou filmového príbehu je Tommaso, najmladší syn kantonskej početnej a tradičnej rodiny z južného Talianska, ktorá sa už od 60. rokov zaoberá výrobou cestovín. Na ceste domov z Ríma, kde študuje literatúru a kde žije so svojím priateľom Marcom, sa Tommaso rozhodne povedať rodičom pravdu o svojej sexuálnej orientácii. Ale keď je konečne pripravený pred nich predstúpiť, jeho starší brat Antonio mu prekazí všetky jeho plány odhalením jeho vlastného tajomstva. Snímka Neriadené strely je zábavnou, povznášajúcou a zároveň dojemnou talianskou komédiou.

Režisér Ozpetek volí k spracovaniu tohto príbehu hravý prístup, zároveň však kritizuje konvenčné hodnoty provinčného juhu Talianska s excentrickými postavami ako konzervatívny otec filantrop, teta alkoholička, večne otrávené služobníctvo či sexuálne žiadostiví Tommasovi priatelia. Témou rodinných tajomstiev, čudáckymi charaktermi postáv a horkosladkým tónovaním filmového rozprávania sa snímka Neriadené strely približuje k poetike filmov svojrázneho španielskeho režiséra Pedra Almodóvara.

Viac o filme: http://www.filmeurope.sk/movies/647-neriaden-strely

TALIANSKY KĽÚČ – v kinách od 25. júla
- Feel Good Film Festival 2011 – Cena za najlepší hraný film; MFF Monaco 2011 – Angel Film Award; Route 66 Film Festival 2011 – Cena Best of Fest; MFF Prince Edward Island 2011 – Cena za najlepší zahraničný film; MFF Temecula Valley 2011 – Cena divákov za najlepší hraný film

"Romantická rozprávka o hľadaní vlastnej identity, minulosti, ale aj lásky a zmyslu života.”

Hraný debut fínskej herečky, scenáristky a režisérky Rosy Karo oslovil už mnohých divákov i filmových profesionálov a získal veľké množstvo ocenení na väčších i menších filmových festivaloch, na ktorých rôzne filmové poroty oceňovali najmä scenár a hudbu. Navyše, na Feel Good Film Festival v roku 2011, kde Taliansky kľúč absolvoval svoju svetovú premiéru, film získal cenu za najlepší film, na Filmovom festivale Route 66 cenu Best of Fest a na Medzinárodnom filmovom festivale Prince Edward Island cenu za najlepší zahraničný film. V tom istom roku tento film ocenili aj diváci na Medzinárodnom filmovom a hudobnom festivale Temecula Valley v kategórii najlepší hraný film a na Park City Film Music Festival v americkom štáte Utah za mimoriadny hudobný počin v hranom filme. Samotná Rosa Caro získala za snímku cenu Best Film Award na Medzinárodnom filmovom festivale v Tulse v Oklahome v kategórii „Women Behind the Camera“.

Film Taliansky kľúč rozpráva príbeh 19-ročnej ženy – siroty – ktorá dostane ako svoje jediné dedičstvo starožitný kľúč, vďaka ktorému odomkne starú vilu v Taliansku a spolu s ňou aj záhady jej vlastnej rodiny.

Snímka Rosy Karo vyniká vizuálne prepracovanými zábermi, vytvárajúcimi idylickú atmosféru letného talianskeho vidieka, a podmanivou sprievodnou hudbou fínskeho skladateľa Tuomasa Kantelinena, ktorý získal už dve národné filmové ceny Jussi Awards za prácu s fínskym režisérom Ollim Saarelom.

Viac o filme: http://www.filmeurope.sk/movies/654-taliansky-k