Novinka

Film Europe Award na Art Film Feste získala režisérka Mira Fornay

  • 26. 06. 2013, 18:10

Trenčianske Teplice 26. 6. 2013 – Mediálna spoločnosť Film Europe na záverečnom ceremoniáli 21. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa konal 21. - 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, udelila prestížne ocenenie Film Europe Award za mimoriadny tvorivý počin slovenského filmára v zahraničí. Tohtoročnou laureátkou FILM EUROPE AWARD sa stala slovenská režisérka Mira Fornay za film Môj pes Killer.

Môj pes Killer je druhým filmom režisérky Miry Fornay, ktorá debutovala v roku 2009 snímkou Líštičky. Film získal viacero ocenení už počas prípravnej fázy. Scenár k snímke Môj pes Killer získal v roku 2009 Cenu Tibora Vichtu za najlepší scenár k celovečernému hranému filmu a ďalší jeho vývoj podporil aj rezidenčný štipendijný program Nipkow v Berlíne. Film Môj pes Killer si z tohtoročného MFF Rotterdam odniesol hlavnú cenu – HIVO TIGER AWARD.

„Mira Fornay je ambicióznou a už dnes nesmierne úspešnou filmárkou. Film Môj pes Killer oslovil viaceré poroty v rámci významných medzinárodných festivalov a aj nás. Preto je prirodzené, že sme prácu režisérky Miry Fornay chceli oceniť, morálne podporiť a ešte viac zvýrazniť jej talent v európskom kontexte,“ povedal na margo víťazky prezident Film Europe Media Company Ivan Hronec.

Nakrúcanie snímky Môj pes Killer bolo realizované s nehercami v ich prirodzenom a známom prostredí. O to viac vyniklo zručné remeslo režisérky, ktorá dokázala zachovať autenticitu, vierohodnosť a výpovednú hodnotu silnej témy v spojení s dramatizovaným dejom.

Cenu Film Europe Award na ART FILM FESTE udeľujú generálny riaditeľ Film Europe Media Company Ivan Hronec a programvý riaditel ART FILM FESTU Peter Nágel. Cenu tvorí mramorová soška s vizuálom Film Europe a diplom.