Novinka

Film Europe v Letnom kine SNG

  • 03. 06. 2013, 11:45

Bratislava 3. 6. 2013 – Slovenská národná galéria aj tento rok otvára Letné kino SNG a ponúkne viaceré filmové novinky mediálnej spoločnosti FILM EUROPE. V utorok 4. júna otvorí Letné kino SNG predpremiéra oceňovaného švédskeho filmu Call Girl. Začne sa tak druhý ročník úspešného projektu letného open air kina v areáli Slovenskej národnej galérie. Druhý ročník tohto jedinečného podujatia pre divákov pripravili v spolupráci so Slovenskou národnou galériou portál Kinema.sk a mediálna spoločnosť Film Europe.

Mediálna spoločnosť Film Europe ako hlavný filmový partner Letného kina SNG divákom v letných dňoch tohto roku prinesie výnimočné európske snímky, ktoré upútali pozornosť aj na veľkých a významných svetových festivaloch. Film Europe sa v júnovom programe rozhodla aj pre uvedenie dvoch filmových noviniek v exkluzívnych júnových predpremiérach.

„Podporu zmysluplných kultúrnych podujatí cítime ako našu povinnosť a záväzok voči divákovi, ktorý má záujem o individuálnejší a kvalitnejší druh kinematografie. Letné kino SNG je veľmi vydarenou akciou, čo návštevníci potvrdili už minulý rok svojou početnou účasťou a všeobecným záujmom. Vybrali sme preto to najlepšie z našej súčasnej ponuky,“ povedal o spolupráci na projekte Ivan Hronec, prezident Film Europe Media Company.

Práve Letné kino SNG bude miestom predpremiéry diskutovaného švédskeho sociálno-politického thrilleru Call Girl o Švédsku v 70. rokoch, v čase sexuálnej i spoločenskej revolty. Film vzbudil pozornosť v svetových médiách opisom politickej kauzy, v ktorej bol švédsky minister spravodlivosti Lennart Geijer obvinený, že využil služby neplnoletej prostitútky. Kvôli kontroverznosti sa režisér Mikael Marcimain dostal dokonca do súdneho sporu s rodinou bývalého premiéra Olofa Palmeho kvôli údajnému ohováraniu. Rodina žiadala vystrihnutie scény, ktorá sa jej priamo dotýkala, no súd nakoniec žalobu zamietol. Režisér Marcimain sa aj napriek tomu rozhodol Call Girl zostrihať podľa požiadaviek Palmeho rodiny. Snímku Call Girl nominoval Švédsky filmový inštitút v 11 kategóriách na cenu Guldbagger. Film bol nakoniec ocenený v troch kategóriách – najlepšia kamera, zvuk a kostýmy. Film Call Girl zožal úspech aj na festivale v Turíne (cena za výpravu), na MFF v Toronte (Medzinárodná cena kritikov) a na MFF v Štokholme (cena divákov). Táto atraktívna filmová snímka Call Girl otvorí program Letného kina SNG 4. júna 2013.

Mediálna spoločnosť Film Europe ponúkne aj vizuálne výnimočnú francúzsku snímku Renoir. Film je vyobrazením obdobia života impresionistického maliara Augusta Renoira a jeho syna, neskôr úspešného filmára Jeana Renoira. Práve vzťah slávneho otca so synom je jednou z dominánt tohto výnimočného filmu. Do života veľkého maliara Renoira a jeho syna Jeana nečakane vstúpi nekonvenčná mladá a krásna žena. Tá sa stáva Augustovou poslednou maliarskou múzou. Táto žena však zasiahne do životov oboch predstaviteľov umeleckého rodu Renoir. Film odohrávajúci sa v roku 1915 na Azúrovom pobreží natočil francúzsky režisér Gilles Bourdos. Snímka bola uvedená na MFF v Cannes v roku 2012 v sekcii Un Certain Regard a v Letnom kine SNG bude uvedená 15. júna 2013.

V mesiaci jún sa návštevníci bratislavského Letného kina SNG môžu z ponuky Film Europe tešiť ešte na dva jedinečné filmy – španielsky film Verbo a grécku snímku Meteora. Španielsky film Verbo rozpráva príbeh mladej odvážnej Sary, ktorý spochybňuje existenciu sveta, ktorý nás obklopuje. Film Verbo bol nominovaný na ceny Cinema Writers Circle a na ocenenia Goya. V Letnom kine SNG bude film Verbo uvedený 18. júna.

Druhou exkluzívnou júnovou predpremiérou spoločnosti Film Europe v Letnom kine SNG je grécky film Meteora. V Letnom kine SNG bude uvedená 25. júna 2013. Dej sa odohráva v horách Grécka. Film prináša podmaňujúci príbeh mladého rehoľníka Theodorosa a mníšky Uranie z kláštora Meteora, ktorí sa oddali striktným pravidlám svojich cirkevných komunít. Asketický spôsob života im naruší narastajúca vzájomná náklonnosť, čo v nich vyvolá pochybnosti o správnosti ich voľby. Zrazu stoja pred rozhodnutím, či si vybrať duchovný život a oddanosť voči Bohu alebo odovzdanie sa prirodzenej ľudskej túžbe. Grécky film Meteora je dialóg medzi dvoma rôznymi náboženskými tradíciami o tom, čo znamená láska k Bohu a láska k človeku. Film bol nominivaný na Zlatého medveďa na MFF Berlinale 2012.

Program filmov Film Europe v rámci Letného kina SNG:

4. jún Call Girl /SE/ PREDPREMIÉRA
15. jún Renoir /FR/
18. jún Verbo /ES/
25. jún Meteora /GR/ PREDPREMIÉRA

Trailer Film Europe v Letnom kine SNG:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IPoK4HGvmks

Galéria