Novinka

Meteora-banner640x360-sk

Júnové premiéry

  • 28. 05. 2013, 11:46

Na čo sa môžete tešiť v júni vo svojich obľúbených kinách? Prinášame Vám pozoruhodnú snímku, polemizujúcu o láske k bohu a o láske k človeku.

METEORA – v kinách od 27. júna
- MFF Berlín 2012 - nominácia na cenu Zlatý medveď, MFF Praha - Febiofest 2013

„Dialóg medzi dvoma rôznymi náboženskými tradíciami o tom, čo znamená láska k Bohu a láska k človeku.”

Druhý celovečerný film kolumbijsko-gréckeho režiséra Spirosa Stathoulopoulosa, držiteľa ceny FIPRESCI a ďalších ocenení z rôznych medzinárodných filmových festivalov za snímku PVC-1 (2007), prináša tentoraz podmaňujúci príbeh mladého rehoľníka Theodorosa a mníšky Uranie, žijúcich v ortodoxných kláštoroch na rozľahlých horúcich pláňach v Grécku, ktorí sa oddali striktným pravidlám svojich cirkevných komunít. Asketický spôsob života im však naruší narastajúca vzájomná náklonnosť, čo v nich vyvolá pochybnosti o správnosti ich voľby. Zrazu stoja pred otázkou, čo je správne a akou cestou sa vydajú. Zrieknu sa viery a uprednostnia vlastné túžby? Budú ich nasledovať a zavrhnú tak svoj doterajší život?

Film je minimalistický, meditatívny, plný vizuálne atraktívnych lokalít a vyrozprávaný prostredníctvom množstva symbolov. Obraz je zámerne drsný a surový, kamera akoby bola len náhodným svedkom deja, čo zdôrazňuje symboliku mnohých prostých scén. Film bol nominovaný na Zlatého medveďa na MFF v Berlíne 2012.

Více o filmu: http://www.filmeurope.sk/movies/605-meteora