Novinka

Paula beer

Dva víťazné filmy z hlavnej súťžaže v Berlíne uvedie do slovenských kín Film Europe

  • 17. 03. 2020, 09:53

 

Dva víťazné filmy z hlavnej súťaže v Berlíne uvedie do slovenských kín distribučná spoločnosť Film Europe

Porota 70. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne na čele s britským  hercom Jeremym Ironsom v sobotu 29. februára udelila hlavné ceny tohto prestížneho filmového podujatia. Dva filmy z hlavnej súťažnej sekcie, ktoré získali ocenenia, uvedie do slovenských a českých kín Film Europe. Dvojicu filmov z hlavnej súťaže dopĺňa snímka Persian Lessons zo sekcie special gala. Všetky berlínske tituly budú počas roka uvedené v kinách a v rámci jesennej prehliadky Be2Can.

Undine (Nemecko, Francúzsko)

Réžia: Christian Petzold (Tranzit, Fénix)
Strieborný medveď pre najlepšiu herečku Paulu Beer

Undine je historička, ktorá pracuje ako sprievodkyňa v múzeu v Berlíne. Vie všetko o Humboldtovom Fóre, a má talent vybrať si správnu blúzku a sako. Je nonšalantne krásna a spôsob, akým sprostredkuje svoje vedomosti o meste, ktoré bolo vystavané na močarisku, je rovnako profesionálny a pôvabný. Aj napriek tomu, čas od času, sa jej pohľad zatúla k nárožnej kaviarni v Stadtmuseum, aby videla, či tam je alebo nie je alebo ešte bude. On. Ale Johannes odchádza, odchádza od nej, a Undine sa rúca svet. Kúzlo je preč. Christian Petzold prepracoval mýtus o záhadnom vodnom duchu ako modernú rozprávku v zakliatom svete. Jeho Undine vzdoruje úlohe bezmocnej ženy, znovu sa zamiluje, do Christopha, ktorý sa ponára do podvodného sveta nádrže. Petzoldovo dielo vykresľuje túto legendu prostredníctvom vlastnej filmovej vízie, v ktorej sú každodenné gestá kombinované so strašidelným hyperrealizmom. Príbeh lásky k životu alebo smrti, rozprávaný bez akejkoľvek námahy.

Delete History (Francúzsko, Belgicko)

Réžia: Benoît Delépine, Gustave Kervern (Je mi fajn s.r.o., Na mamuta!)
Strieborný medveď 70. ročníka Berlinale

Traja susedia z predmestia sa vyrovnávajú s dôsledkami moderného sveta sociálnych médií. Marie, ktorá žije z rodinných prídavkov svojho manžela, sa obáva straty synovej úcty kvôli sexuálnej nahrávke. Bertrand nevie povedať nie reklamným hovorom a bojuje za ochranu svojej dcéry, ktorá je šikanovaná na sociálnych sieťach. Christine, potom, čo stratila všetko kvôli svojej závislosti na televíznych seriáloch, sa čuduje, prečo sa jej hodnotenie ako vodiča Uberu nezvyšuje. Títo traja osamelí bojovníci nedokážu nájsť riešenie svojich problémov sami, až kým nespoja sily, aby vyhlásili vojnu technickým obrom. Delete History je komédia, ktorá zachytáva realitu 21. storočia spôsobom, aký má len niekoľko ďalších filmov: neexistuje v ňom história ani príbehy ani ľavica ani pravica. Namiesto fyzického šéfa, ktorý si vynucuje našu poslušnosť, nás ovláda neviditeľný cloud chrliaci dáta a pohlcujúci našu identitu. Tento tretí film na Berlinale od Delépina a Kerverna je empatickou poctou tým, ktorí „zostávajú pozadu“, ktorí nám všetkým a nášmu vnímaniu reality nastavujú zrkadlo.
Persian Lessons (Rusko, Nemecko, Bielorusko)

Réžia: Vadim Perelman (Pocit viny, Dům z písku a mlhy)
Sekcia: Berlinale Special Gala 

1942. Gilles, mladý Belgičan, je zatknutý SS spolu s ďalšími židmi a poslaný do koncentračného tábora v Nemecku. Poprave sa vyhne prísahou strážcom, že nie je žid, ale Peržan. Táto lož ho dočasne zachráni, ale potom je Gillesovi pridelená zdanlivo neudržateľná misia: naučiť perzštinu Kocha, dôstojníka zodpovedného za kuchyňu tábora, ktorý sníva o otvorení reštaurácie v Iráne po skončení vojny. Gilles zistí, že si musí vymyslieť jazyk, ktorý nepozná, slovo po slove. 
Keď nezvyčajný vzťah medzi oboma mužmi začne podnecovať žiarlivosť a podozrenie, Gilles si uvedomí, že jeden nesprávny krok môže odhaliť jeho podvod. Filmár Vadim Perelman usmerňuje túto úchvatnú drámu úhľadenou a istou rukou.