Novinka

Michel ocelot

Michel Ocelot - hosť Crème de la Crème 6

  • 28. 02. 2019, 14:46

Michel Ocelot - čerstvý držiteľ Cézara 2019 v kategórii „najlepší animovaný film“,  bude hosťom 6. ročníka Crème de la Crème a osobne uvedie svoj film Dilili v Paríži, ktorý bude na prehliadke premiérovo uvedený v originálnej francúzskej verzii.

Narodil sa na Francúzskej riviére, detstvo strávil v Guinei, vyrastal v údolí rieky Loiry a potom sa presťahoval do Paríža. Bol samoukom a celú svoju kariéru zameral na animovaný film. Od úplného začiatku si písal sám príbehy k filmom, kreslil ich postavy a vytváral ich vlastný grafický svet. 

Ako režisér nakrútil krátke filmy Les 3 Inventeurs / 3 vynálezcovia (1980, Cena Bafta pre najlepší animovaný film v Londýne), La Légende du Pauvre Bossu/Legenda o zlom hrbáčovi (1983, Cézar pre najlepší animovaný krátky film v Paríži). V roku 1998 ho preslávil jeho prvý celovečerný film Kirikou et la Sorcière /Kirikou a čarodejnica.

Režíroval taktiež rozprávku Princes et Princesses / Princovia a princezné v štýle tieňového divadla, kde použil úryvky animácií a neskôr ďalší animovaný film Kirikou et les Bêtes Sauvages / Kirikou a divoké zviera, na ktorom spolupracoval s Bénédicte Galupovou.

Azur & Asmar (2007) - jeho štvrtá celovečerná filmová rozprávka - sa odohráva na oboch stranách Stredozemného mora. Bola uvedená na filmovom festivale v Cannes v sekcii Quinzaine des Réalisateurs / Director’s Fortnight.

V roku 2008 vydal DVD kolekciu krátkych filmov s názvom Les Trésors Cachés de Michel Ocelot / Skryté poklady Michela Ocelota, ktorá prezentuje jeho život a prácu pred Kirikou.

V júli 2011 - a po prvýkrát v 3D - nakrútil ďalší film Les Contes de la Nuit / Príbehy noci. Bol to jediný francúzsky hraný film, ktorý bol vybraný do hlavnej súťaže 61. ročníka Berlinale.

V roku 2012 Michel Ocelot dokončil nový film o dobrodružstvách Kirikou s názvom Kirikou et les Hommes et les Femmes / Kirikou a muži a ženy.

Celovečerný animovaný film pre celú rodinu Dilili à Paris / Dilili v Paríži, ktorý sa odohráva v období Belle Epoque, je zatiaľ jeho posledným filmom.

Michel Ocelot sa osobne  6. marca zúčastní slávnostného otvorenia  6. ročníka Týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème, 7. marca o 10:00 osobne uvedie svoj film v Kine Film Europe, a taktiež sa stretne so študentami Ateliéru animovanej tvorby na FTF VŠMU.