Novinka

Prislubusvitu-banner-305x305

Prísľub úsvitu v slovenských kinách

  • 08. 04. 2018, 18:09

Film Prísľub úsvitu, ktorý otváral tohtoročný Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème, štartoval v slovenskej kinodistribúcii.

Prestížnu francúzsku Goncourtovu cenu za literatúru nemôže žiadny  spisovateľ získať dvakrát  - tak hovoria jej pravidlá. Romain Gary, pôvodným menom Roman Kacew, to dokázal. V roku 1956 ju získal za román Korene nebies a v roku 1975 za román Život pred sebou, ktorý publikoval pod pseudonymom Émile Ajar.

Ajarova identita zostala zahalená až do Garyho sebevraždy v roku 1980,  - priznal sa k nej v liste na rozlúčku. Slávnym spisovateľom, diplomatom, filmovým režisérom a pilotom v druhej svetovej vojne sa stal najmä vďaka svojej  matke, ktorá ho odmalička cieľavedome,  ale pritom s obrovskou láskou viedla k veľkej kariére. Romaina Garyho  stvárnil exceletne Pierre Niney, jeho milujúcu matku vynikajúca Charlotte Gainsbourg.

Pod film, ktorý je adapráciou slávneho  rovnomenného románu,  sa podpísal francúzsky režisér, scenárista a herec Eric Barbier a jeho Prísľub úsvitu sa môže pochváliť štyrmi nomináciami na Cézara, pričom  jedného  aj získal - za najlepší adaptovaný scenár.

Film zachytáva detstvo Romana Kacewa v medzivojnovom Poľsku, jeho dospievanie v Nice, študentské roky v Paríži a ťažký výcvik pilota počas II. svetovej vojny. Vyrastá po boku  excentrickej ambicióznej matky Niny, ktorej presvedčenie, že jej syn je predurčený pre veľkú kariéru, má miestami až tragikomickú polohu . A Roman sa rozhodne žiť jej sny.

Piere Niney o svojej  filmovej úlohe v jednom rozhovore hovorí:

"Presvedčilo ma najmä  Ericovo oduševnenie -  je blázon do Garyho, vie o ňom stovky historiek, o jeho  živote, o tom, ako písal túto knihu. Už dlhé roky túžil nakrútiť tento film. Túžil vykresliť dva portréty, portrét matky a portrét syna, ktorých viaže k sebe výnimočné a zároveň univerzálne puto.

Film Prísľub úsvitu vlastne  hovorí o dvojitom sľube: Nina sľúbi svojmu synovi, že ho bude milovať, nech sa stane, čo sa stane a že ho bude podporovať, A Romain jej sľúbi, že bude úspešný a že sa stane slávny."

A z neznámeho Poliaka Romana Kacewa sa postupne stáva slávny francúzky spisovateľ Romain Gary a muž, ktorého knihy sa zaradia medzi majstrovské diela francúzskej literatúry.