Novinka

Sou abadi 01

Na Crème de la Crème 5 príde režisérka komédie Niekto to rád zahalené Sou Abadi.

  • 21. 03. 2018, 11:20

Už zajtra začína 5. ročník Týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème, ktorý sa koná v 21 mestách a v 28 kinách od 22. do 28. marca v rámci Mesiaca Frankofónie na Slovensku. Hlavným organizátorom prehliadky je Francúzsky inštitút na Slovensku a už tradične ju pripravuje v spolupráci so spoločnosťou Film Europe.

Komédiu s aktuálnou témou Niekto to rád zahalené príde do Bratislavy osobne uviesť jej režisérka a scenáristka Sou Abadi.

Narodila sa v Iráne v r. 1968, jej otec bol komunista, mama pravičiarka. Keď mala 15 rokov, odišla žiť do Francúzska. Po niekoľkých rokoch vedeckých štúdií ju začala priťahovať antropológia a etnografická kinematografia Jeana Roucha. Bola fascinovaná filmom a rozhodla sa venovať strihu. Mala tú česť asistovať tým najlepším francúzskym strihačom, ako napr. Denise de Casabianca, Marie-Josèphe Yoyotte a Yann Dedet. V roku 2000 sa vrátila do Iránu, kde 6 mesiacov nakrúcala dokumentárny film SOS à Téhéran, v ktorom použila metódu „cinéma-vérité“, špecifickú pre Raymonda Depardona a Fredericka Wisemana, prostredníctvom ktorej filmovali „zvnútra“ iránske inštitúcie pre vzájomnú pomoc. Neskôr pokračovala v strihu dokumentárnych a hraných filmov, za ktoré získala viaceré ocenenia, ako i cenu „Le Lutin“ za najlepší strih v roku 2006 za film BHAI-BHAI.

Po 5 rokoch zháňania financií pre dokumentárny film o bývalom izraelskom špiónovi sa venovala písaniu scenára pre film Niekto to rád zahalené v nádeji, že zo svojich životných tragédií urobí komédiu, ktorá si nikdy nezahalí tvár... Tento film si napokon aj zrežírovala.

Bratislavskí návštevníci prehliadky Crème de la Crème budú mať možnosť stretnúť sa s režisérkou osobne v piatok 23. 3. o 19:00 v Kine Lumière, kde uvedie svoj film. Po projekcii bude nasledovať Q&A. Do Kina Film Europe príde Sou Abadi privítať divákov snímky Niekto to rád zahalené v sobotu 24. 3. o 18:15.

 

Viac o filme:

http://www.filmeurope.sk/movies/952-niekto-to-r-d-zahalen

 

Viac o Crème de la Crème:

http://cremedelacreme.filmeurope.eu/

https://www.facebook.com/cremedelacreme.sk/