Novinka

Fantastická žena z portfólia Film Europe má Oscara!

  • 05. 03. 2018, 09:21

Slávne sošky sú rozdané. Americká Akadémia filmových umení a vied udelila na svojom 90. ročníku Oscara v kategórii „najlepší cudzojazyčný film“ dráme Fantastická žena čilského režiséra Sebastiana Lelia. Film uviedla do kinodistribúcie na Slovensku spoločnosť Film Europe v rámci svojho projektu Be2Can Distribution, v predpremiére bol uvedený na Art Film Feste v Košiciach v rámci sekcie Be2Can starter a festivalovú premiéru mal počas 4. ročníka Be2Can v októbri 2017. Od 16. novembra sa film programuje v slovenských kinách.

V Argentíne narodený, ale v Čile tvoriaci režisér Sebastián Lelio patrí medzi najtalentovanejších latinskoamerických filmárov súčasnosti. Snímku Fantastická žena nakrútil ako svoje piate dielo. Na minuloročnom Berlinále bol film ocenený Strieborným medveďom za scenár a získal Cenu ekumenickej poroty .

Lelio sa vo svojom poslednom filme venuje téme transsexuality. Rozpráva príbeh čašníčky Mariny s ambíciami stať sa speváčkou. Je na polceste v zmene pohlavia z muža na ženu. Jej partnerom je o 20 rokov starší Orlando, ktorý odišiel od rodiny. Ich vzťah je láskyplný , plánujú si  spoločnú budúcnosť. Všetko sa zdá byť krásne až do chvíle, keď Orlando po nešťastnom páde náhle zomrie. Marina, ktorej sa zrúti svet, sa musí brániť – nielenže ju vyšetruje polícia, či náhodou nezapríčinila jeho smrť, ale ponižuje ju aj Orlandova bývalá manželka a dospelý syn, ktorí sa doteraz nevyrovnali s Orlandovým novým životom a ich partnerský vzťah považovali za perverzný. Marina napriek všetkému pokračuje v boji za svoje práva, snaží sa slobodne a dôstojne žiť a pritom všetkým ukázať, kým naozaj je: silným a čestným človekom.

Fantastická žena je film, ktorý je veľmi znepokojujúci. Znepokojenie, ktoré vyvoláva, nespôsobuje Mariina inakosť, ale intolerancia, agresivita a diskriminácia, ktorú jej dáva najavo okolie, pretože ju pokladá za netvora.

Režisér  Sebastian Lelio dokázal krehkú a potenciálne kontroverznú tému uchopiť empaticky, citlivo a s humanistickým posolstvom. Veľkým bonusom snímky je vynikajúca protagonistka Daniela Vega v úlohe čašníčky Mariny.