Novinka

Nikdy si tu nebol - v kinách od 1. marca

  • 28. 02. 2018, 12:47

Nikdy si tu nebol  -  nový film režisérky Lynne Ramsey, v ktorom zažiaril Joaquin Phoenix -  od zajtra v kinách.

Škótsku režisérku Lynne Ramsay môže poznať náš filmový divák  napr. vďaka snímke Musíme si pohovoriť o Kevinovi, ktorý tak ako jej predchádzajúce snímky bol ocenený na mnohých festivaloch a zaradil ju medzi elitné artové režisérky súčasnosti.

Jej filmy  spája niekoľko hlavných motívov : fascinácia deťmi a mladistvými, výrazné násilie, téma smútku, trúchlenia a viny. Pracuje s úsporným rozprávaním, jej filmy sú zbavené nadbytočných informácií, zdĺhavých expozícií či dialógov. Väčšina významov je tak vložená do výrazných obrazov, prostredníctvom ktorých režisérka nielen rozpráva  príbehy, ale predovšetkým skúma vnútro svojich aktérov. Jej posledný film Nikdy si tu nebol  spája žáner temného thrilleru o pomste s noir detektívkou. Táto majsterka napätia obsadila do úlohy lovca obchodníka s bielym mäsom tajomného  Joaquina Phoenixa, ktorý sa chladnokrvne vydáva na cestu za spravodlivosťou s kladivom v ruke. Stvárňuje postavu vojnového veterána Joea, ktorého si  najme  významný senátor, aby mu našiel jeho neplnoletú dcéru, pričom všetky stopy vedú na miesta detskej prostitúcie.

Film Nikdy si tu nebol  si odniesol z festivalu v Cannes 2017 dve ceny  - za najlepší scenár a za najlepší mužský herecký výkon ( Joaquin Phoenix ).

V predpremiére bol  film na Slovensku už uvedený v rámci októbrovej prehliadky Be2Can 2017, distribučná premiéra je 1. marca.

http://www.filmeurope.sk/movies/923-nikdy-si-tu-nebol