Novinka

Utoya

Prílohy

Film Utøya z portfólia Film Europe na Berlinále 2018

  • 12. 02. 2018, 13:49

Na Berlinále sa predstaví aj dráma o teroristickom útoku na ostrove Utøya

Snímka nórskeho režiséra Erika Poppeho o teroristickom útoku na ostrove Utøya je posledným oznámeným účastníkom hlavnej súťažnej sekcie 68. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne. Ten sa tento rok uskutoční od 15. do 25. februára. Film s pôvodným názvom Utøya 22. juli získala do slovenskej a českej   distribúcie spoločnosť Film Europe  v rámci svojho projektu Be2Can Distribution.

Poppe prichádza s rekonštrukciou tragických udalostí, ku ktorým došlo 22. júla 2011 v Nórsku. V tento deň totiž zomrelo 69 ľudí pri streleckom útoku v letnom tábore Zväzu robotníckej mládeže na ostrove Utøya. Masakru predchádzala bombová explózia vo vládnej štvrti v Osle, pri ktorej prišlo o život ďalších 8 ľudí. Páchateľom krviprelievania bol pravicový extrémista Anders Behring Breivik, ktorý vystupoval proti muslimskej migrácii i homosexualite. V Nórsku bol odsúdený k najvyššiemu možnému trestu, odňatiu slobody na 21 rokov s možnosťou  predĺženia po uplynutí tejto lehoty.

Film Utøya 22. juli  je nakrútený na základe reálnych svedectiev a skutočností. Scenár filmu je založený na hĺbkových rozhovoroch s tými, čo prežili a snaží sa čo najvernejšie zachytiť pocity mladých, ktorí boli počas útoku na ostrove. Popisuje udalosti z ich perspektívy a ukazuje, ako sa zachovali  v tejto hraničnej situácii. S ohľadom na pozostalých sú charaktery filmu fiktívne.

Filmovú drámu o nórskom teroristovi Andersovi Breivikovi pripravuje taktiež anglický režisér Paul Greengrass.