Novinka

Sacreddeer-300x300

Zabitie posvätného jeleňa prichádza do kín.

  • 20. 11. 2017, 15:14

Koncom novembra prichádza do kín nový film Yorgosa Lanthimosa Zabitie posvätného jeleňa.

Predstaviteľ gréckej divnej vlny režisér Yorgos Lanthimos sa zviditeľnil už v roku 2009, keď jeho psychologická dráma Dogtooth získala ocenenia na festivale v Cannes a stala sa gréckym nominantom na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film. Neskôr v r. 2015 upútal pozornosť filmom The Lobster /Homár – fiktívnym  príbehom z blízkej budúcnosti, v ktorom si nezadaní ľudia musia nájsť partnera, inak budú premení na zviera. V snímke sa objavili hollywoodske hviezdy Colin Farrell a Rachel Weisz a v tomto trende pokračuje aj v nasledujúcom filme.

Mysteriózna dráma s prvkami hororu Zabitie posvätného jeleňa bola uvedená na festivale v Cannes a odniesla si odtiaľ cenu za najlepší scenár. Lanthimos opäť obsadil do hlavnej úlohy Colina Farrella a jeho partnerkou nie je nik iný ako Nicole Kidman. Ústrednú trojicu dopĺňa skvelý Barry Keoghan,  ktorý hral napr. vo filme Dunkirk.

Kto zabil posvätného jeleňa?

Steven Murphy je úspešný kardiochirurg, ktorý žije v luxusnej vile s krásnou ženou a dvoma deťmi zdanlivo pokojný život. Prečo ale po práci vyhľadáva spoločnosť čudáckeho teenagera Martina, ktorému sa snaží dávať otcovské rady do života? A prečo sa Martin stále viac vtiera do Stevenovej nenápadne čudáckej rodiny? Odkiaľ sa berú nevysvetliteľné tragické udalosti, ktoré premenia život Murphyovcov v úplné peklo? Kľúčová osobnosť gréckej divnej vlny Yorgos Lanthimos so svojou dvornou scenáristkou Efthymis Filippou vytvoril modernú parafrázu antickej drámy o neodvratnej vine a krutom treste, vyšinutú meditáciu o vzťahu medzi symbolickým a reálnym. Precízne herectvo, majstrovská práca kamery Thimiosa Bakatakisa, trierovsky hutná atmosféra, ťaživo pomalé tempo, lámanie tabu a ľahké náznaky čierneho humoru charakterizujú tento „klinický horor“, v ktorom platí: oko za oko, srdce za srdce. 

Myslím si, že Zabitie posvätného jeleňa je v prvom rade o spravodlivosti, pomste, viere a voľbe - o neschopnosti usúdiť, čo je správne a čo je zlé, pri čelení ťažkým životným dilemám“, hovorí o svojom filme režisér Yorgos Lanthimos.

Zabitie posvätného jeleňa bol jeden z najnavštevovanejších filmov októbrovej prehliadky Be2Can 4, v kinách štartuje 30. novembra.