Novinka

Skončil sa 4. ročník prehliadky festivalového filmu Be2Can.

  • 07. 11. 2017, 09:18

Skončil sa 4. ročník prehliadky festivalového filmu Be2Can. Festivalová špička zlákala do kín oveľa viac divákov, ako počas minulých ročníkov. 

Prehliadky Be2Can 4, ktorá prebiehala od 4. do 10. októbra v Bratislave, do konca mesiaca v ďalších 19 mestách a spolu v 27 kinách, sa počas jej štvrtého ročníka zúčastnilo celkovo 6 367 divákov, čo je o cca 2200 divákov viac, ako minulý rok.

Tento ročník bol, čo sa týka programu, najsilnejší – priniesol 3 víťazov z 3 najprestížnejších filmových festivalov - nekonvenčnú love story maďarskej režisérky Ildikó Enyedi O tele a duši, (Zlatý medveď Berlinále 2017), filmársky virtuóznu drámu pomsty filipínskeho režiséra Lava Diaza Tá, ktorá odišla (Zlatý lev Benátky 2016) a konceptuálnu tragikomédiu o kurátorovi galérie moderného umenia švédskeho režiséra Rubena Östlunda Štvorec (Zlatá palma Cannes 2017).

 

Zároveň mali diváci Be2Can 4 možnosť uvidieť 5 nominantov za tú ktorú krajinu na Oscara v kategórii „najlepší zahraničný film“ (120 tepov za minútu - Francúzsko, Bez lásky - Rusko, Fantastická žena - Čile, O tele a duši – Maďarsko a Štvorec – Švédsko).

Najúspešnejšie filmom prehliadky bol v Bratislave film Štvorec  a v mimobratislavských kinách film O tele a duši.

Najúspešnejším kinom Be2Can 4 z hľadiska počtu divákov bolo bratislavské Kino Lumière.

Be2Can je českou a slovenskou udalosťou sezóny. Svojim programom a formou ostáva unikátnou prehliadkou toho najlepšieho, čo svetová festivalová kinematografia prináša. Be2Can slovenských divákov kultivuje a demokraticky oslovuje v najlepších slovenských kinách, ale aj na VOD a v kvalitnej filmovej televízii Film Europe Channel. Be2Can teší kritikov aj tvorcov. Be2Can je ideálnym spojením štátnych zdrojov a väčšinových súkromných investícií. 6000 divákov v kinách a desiatky tisíc divákov na VOD a TV je veľkým záväzkom. Už teraz pripravujeme Be2Can 2018”, povedal Ivan Hronec, CEO Film Europe Media Company.

Prehliadka napĺňa koncept „nonstop filmového festivalu“ Be2Can Distribution a prebieha v rámci viacúrovňovej platformy prezentujúcej najlepšie filmy z festivalov v Benátkach, Berlíne a Cannes – v kinách, na DVD ( exkluzívna edícia Festival 12 ), VOD a vo vlastných TV - Film Europe Channel a Festival Channel.

Prehliadka Be2Can 4 sa konala pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča.

Prehliadka Be2Can 4 v Kine Film Europe prebiehala pod záštitou starostu Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Radoslava Števčíka.

Be2Can 4 finančne podporili Audiovizuálny fond a Bratislavský samosprávny kraj.