Novinka

Film Europe má opäť víťaza!

  • 25. 06. 2017, 09:00

Tentoraz z 25. ročníka Art Film Festu , ktorý sa už po druhýkrát konal v Košiciach.

Medzinárodnú súťaž hraných filmov na Art Film Feste v Košiciach a Modrého anjela v kategórii najlepší film získal film režisérskeho tandemu Kristina Grozeva a Petar Valčanov Glory.

K výsledku hlasovania medzinárodnej poroty sa vyjadril Peter Nágel, programový riaditeľ festivalu:

 "Bulharský film Glory bol jedným z prvých, ktoré som si vytipoval do hlavnej súťaže hraných filmov 25. Art Film Festu. Začiatkom roka ma upozornil Ivan Hronec, že film je už v distribučnom portfóliu Film Europe. Tak sa stal vôbec prvým potvrdeným filmom v súťažnom výbere. A hoci sa uvádzal v Košiciach ako posledný z dvanástky vybraných, napokon porota mu prisúdila Modrého anjela za najlepší film. Tejto voľbe sa celkom prirodzene teším. Skvelý film totiž už onedlho uvidia diváci aj v ostatných slovenských kinách."

Glory
rozpráva príbeh železničiara Canka Petrova, ktorý nájde na koľajniciach veľký balík peňazí, avšak rozhodne sa všetko čestne odovzdať polícii, netušiac, aké  absurdné situácie naštartuje svojim dobrým skutkom...

 

Film sa môže pochváliť už niekoľkými významnými oceneniami z rôznych iných festivalov: Cena Dona Quijota – Zvláštne uznanie na  MFF Locarno 2016, Krištáľový šíp pre najlepší film, Európsky filmový festival Les Arcs 2016, Cena FIPRESCI a Cena za najlepší scenár, MFF Gijón 2016, Cena kritiky na MFF Dublin 2017 a mnohými ďalšími.

 

„Táto režisérska dvojica už na seba upozornila svojím prvým filmom Lekcia, ktorý sme uviedli do distribúcie minulý rok v marci . Som šťastný, že Art Film Fest oceňuje film a trošku aj náš presný distribučný zásah. Kvalitu filmu filmu Glory tvorí kombinácia úsmevnej komédie a sociálne - kritického rozmeru, čo je práve to, čo robí film divácky zaujímavým, ale aj festivalovo a kriticky hodnotným.  Takto by mal dobrý, východoeurópsky film vyzerať a takto by mali pôsobiť aj  slovenské a české  filmy. A som tiež rád, že sa nám naozaj darí identifikovať nielen víťaza Cannes, ale aj dobrých národných festivalov ešte pred tým, ako dostanú ocenenie. Ďakujem Art Film Festu že Glory ocenil. Je to pre nás česť a záväzok“, hovorí  Ivan Hronec, CEO Film Europe Media Company.

 Film Europe  uvádza film  Glory do distribúcie slovenských kín 29.júna.