Novinka

Týždeň francúzskeho filmu "Crème de la crème" v Kine Film Europe

  • 20. 02. 2014, 15:38

Bratislava (20. február) - Milovníci francúzskej kinematografie si onedlho prídu na svoje. Mediálna spoločnosť Film Europe Media Company a Francúzsky kultúrny inštitút na Slovensku prinášajú v rámci mesiaca frankofónie novú filmovú prehliadku zvanú Týždeň francúzskeho filmu "Crème de la crème".

Ako naznačuje názov, filmová prehliadka uvedie v slovenských kinách v čase od 6. do 12. marca to najlepšie z francúzskej produkcie. Diváci si tak vychutnajú 22 francúzskych titulov, ktoré boli doteraz iba v limitovanej a festivalovej distribúcii. A tešiť sa môžu tiež na filmový bonbónik v podobe ďalších šiestich distribučných premiér.

Filmová prehliadka Týždeň francúzskeho filmu "Crème de la crème" bude počas siedmich dní prebiehať v Kine Film Europe v Pisztoryho paláci na Štefánikovej ulici 25 v Bratislave. V dvoch sálach paláca sa bude denne premietať päť až šesť filmov.

Program prehliadky bude každý deň začínať v skorších poobedňajších hodinách. 

Čaro ozajstnej filmovej atmosféry dodajú prehliadke historické priestory Pisztoryho paláca, ktorý dodnes dýcha príbehmi jej bývalých obyvateľov. Za pohodlím a relaxom medzi filmami nebudú musieť návštevníci chodiť ďaleko, oddych medzi filmami nájdu v takzvanej chilloutovej “Obývačke”, kde nájdu dobré knižky, filmy a príjemnú kaviareň.

Špecialitou, ktorú pripravuje Film Europe Media Company pre návštevníkov “Crème de la crème” v Pisztoryho paláci, bude sprístupnenie Film Europe Channel, prvého európskeho televízneho kanála, ktorý uvádza výhradne európsku kinematografiu zo všetkých 50 krajín geografickej Európy. Diváci si tak budú môcť v prestávkach medzi filmami oddýchnuť v chillout room pri francúzskom filme, pretože počas Týždňa francúzskeho filmu bude i Film Europe Channel vysielať výhradne francúzske filmy.

Súčasťou sprievodného programu bude prednáška pre odbornú verejnosť, koncert a afterparty.

Cena jednorázového vstupného je 4, zľavnené lístky budú pre študentov a seniorov za 2. Permanentka na celú prehliadku bude stáť 15 a zľavnená permanentka vyjde na celých sedem dní 11

Prehliadka sa po uvedení v Bratislave presunie do ďalších dvanástich slovenských miest, v ktorých budú môcť záujemcovia o francúzsky film v marci a v apríli zhliadnuť niektoré z vybraných snímok.

 

Ako vznikla prehliadka “Crème de la crème”

Nápad priniesť na Slovensko francúzsku filmovú prehliadku vznikol vďaka spolupráci najväčieho dodávateľa európskych filmov na Slovensku - spoločnosti Film Europe a Francúzskeho inštitútu na Slovensku.

 “Veľkú časť portfólia filmov spoločnosti Film Europe tvoria práve súčasné francúzske filmy,” hovorí riaditeľka kinodistribúcie spoločnosti Film Europe Media Company Eva Ujlakyová.“Práve tieto filmy zožali koncom minulého roka na Festivale fracúzskeho filmu v Prahe veľký úspech, a tak sme sa prirodzene rozhodli zorganizovať samostatnú prehliadku francúzskeho filmu aj na Slovensku,” dodala.

“Crème de la crème” však podľa Ujlakyovej nenadväzuje na tradíciu Medzinárodného festivalu frankofónneho filmu FIFFBA, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. “Ide o samostatnú nesúťažnú filmovú prehliadku, ktorá je orientovaná na kvalitný francúzsky film. Našim cieľom bolo vytvoriť príjemný priestor pre kinematografiu, ktorá nie je až tak bežne v slovenských kinách dostupná,” poznamenala.

 

Program prehliadky

Prvý deň filmovej prehliadky bude 6. marca patriť slávnostnému ceremoniálu. Týždeň francúzskeho filmu otvorí projekcia vzletnej francúzskej komédie Laurenta Tuela Veľké preteky. Ako prezrádza motto filmu „nádej umiera posledná a žltý dres už nie je len snom,” snímka predstavuje príbeh splnených snov na Tour de France. Film uvidia diváci v slovenskej premiére. Projekcia bude prebiehať paralelne v kinosále Cinema City v Eurovea a v bratislavskom Kine Film Europe v Pisztoryho paláci o 19-tej hodine.

Nasledujúce dni budú v priestoroch Kina Film Europe patriť tým najzaujímavejším francúzskym snímkam z portfólia Film Europe, ktoré vznikli v posledných rokoch a diváci ich mohli vidieť najmä na filmových festivaloch. Slovenskí filmoví gurmáni si ich už onedlho budú môcť vychutnať v niekoľkých tematických sekciách: Vážnosť humoru, Vyhradené pre lásku, Rebélia, Skutočný príbeh a Experiment.

“Pre slovenského diváka je francúzsky film veľmi príťažlivý vďaka svojmu osobitému šarmu a humoru, originálnym príbehom, tematickej rôznorodosti a aj vďaka vysokej filmárskej profesionalite. Myslím, že sa naša filmová prehliadka bude aj vďaka tomu tešiť veľkej diváckej obľube,” poznamenala Eva Ujlakyová.

Návštevníci sa môžu tešiť na naozaj pestrý program. Spoznajú napríklad talentovanú Sylvie Testud nielen v úlohe herečky (Lurdy), ale aj ako režisérku jej debutového filmu Život tej druhej, v ktorom si hlavnú postavu zahrala očarujúca francúzska herečka Juliette Binoche.

Prostredníctvom filmu S Moliérom na bicykli sa zas diváci vyberú na vizuálne podmanivú cestu malebným pobrežím Atlantiku a cez nekonvenčný príbeh tehotných tínedžeriek vo filme 17 dievčat zabudnú na vlastné problémy. Film Hvezdár zavedie divákov do 17. storočia na dvor cisára Rudolfa II. Habsburského, na ktorom sa astronóm a astrológ Johannes Kepler snažil pomocou jedného z prvých zostrojených ďalekohľadov hľadať na oblohe odpovede na otázky typu, či je Zem skutočne stredom vesmíru.

Ďalšou snímkou, ktorú uvedie Týždeň francúzskeho filmu "Crème de la crème" v premiére je film Mohameda Hamidiho, ktorý vo svojej filmovej prvotine Moja vlasť preniká prostredníctvom príbehu mladého emigranta k vlastným koreňom v Alžírsku. Film o prijatí a porozumení vlastnej identity, ktorý sa navyše hrá s diváckou predvídavosťou, sa dostal aj do oficiálneho výberu Medzinárodného filmového festivalu v Cannes 2013.

Švajčiarska dokudráma Operation Libertad režiséra Nicolasa Wadimoffa sa vracia do revolučných 70. rokov plných nepokojov a teroristických útokov. Film zaznamenáva reakcie bežných ľudí a všeobecnú revolučnú atmosféru, cez ktorú približuje nekalé praktiky politikov a finančníkov. Snímka získala nominácie na švajčiarsku národnú cenu Swiss Film Prize v kategóriách Najlepší film, Najlepší scenár a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Antonio Buíl).

Týždeň francúzskeho filmu "Crème de la crème" bude ochutnávkou toho najlepšieho z francúzskej kinematografie a filmy S Moliérom na bicykli, Moja vlasť, Operation Libertad, Hvezdár, 17 dievčat, a Veľké preteky uvidí slovenské publikum v ich distribučnej premiére.

 

                                            

Kontakt pre médiá: Regina Annušová

PR manažérka Týždňa francúzskeho filmu "Crème de la crème"

mail: regina.annusova@gmail.com

tel.č.: 0910 294 264