Objednať projekciu O filme

Dva dni, jedna noc

Prílohy

Dva dni, jedna noc

(Deux jours, une nuit)

MFF Cannes 2014 - nominácia na Zlatú palmu
MFF Sydney 2014 - Najlepší film
Národná asociácia filmových kritikov - najlepšia herečka roka 2014
Francúzsko, Belgicko, Taliansko 2014 do 12 rokov nevhodné 95min.
  • 12. 03. 2015
  • 01. 02. 2016
  • Dráma

„Mimoriadne ľudský a silný príbeh v podaní majstrov filmového plátna.”

Autorská režisérska dvojica bratov Dardennovcov už pravidelne každý tretí rok svojim divákom prináša nové celovečerné filmy, za ktoré získava prestížne filmové ocenenia. Ich parketou sú sociálne drámy s tematikou rodiny, práce či hodnoty peňazí, ktoré sa vyznačujú prenikavou realistickosťou a vierohodnosťou, ale aj úplnou absenciou filmovej hudby, dotvárajúcej atmosféru udalostí. Diváci sa tak môžu nerušene sústrediť na bezchybné herecké výkony zväčša neprofesionálnych či menej známych hercov. Nominácia na Zlatú palmu z MFF Cannes, ale aj cena za Najlepší film z MFF v Sydney pre snímku Dva dni, jedna noc, sú dôkazom, že belgické režisérske duo dokáže zaujať nielen divákov, ale aj svetoznámych filmových kritikov.

Sandra pracuje v miestnej solárnej elektrárni a práve sa zotavuje z depresií, ktoré boli dôvodom jej častej absencie v práci. Vedenie spoločnosti nemá záujem o takýchto zamestnancov, no nechce vystupovať v zlom svetle. Finálne rozhodnutie o Sandrinom osude tak necháva na jej kolegoch, ktorí majú určiť, či Sandra o prácu príde alebo nie. Ak áno, budú si môcť ponechať svoje ročné bonusy vo výške 1000 Eur, a ak nie, tak o ne prídu. Sandra sa nevzdáva a počas dvoch dní a jednej noci sa zo všetkých síl snaží presvedčiť kolegov, aby sa rozhodli v jej prospech. Sandrina prosba je jednoduchá: “Neľutujte ma! Len sa skúste vžiť do mojej situácie.“

Hlavnú postavu vo filme presvedčivo stvárnila francúzska herečka Marion Cotillard, ktorá sa tak zaradila k malej hŕstke známých a zároveň oceňovanejších hercov (Olivier Gourmet, Jérémie Renier a i.), vystupujúcich vo filmoch bratov Dardennovcov.

Jean-Pierre Dardenne,
Luc Dardenne
Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Olivier Gourmet, Catherine Salée, Simon Caudry
Jean-Pierre Dardenne,
Luc Dardenne
Alain Marcoen
Marie-Hélène Dozo

Galéria