Objednať projekciu O filme

Sex, drogy a dane

Prílohy

Sex, drogy a dane

(Spies & Glistrup)

MFF Febiofest Praha 2014
Robert Award 2014 - Najlepší herec vo vedľajšej úlohe, výprava, kostýmy a masky
Dánsko 2013 do 15 rokov nevhodné 110min.
  • 26. 02. 2015
  • Biografický
  • Dráma

„Dvaja extrémisti nabúrajú zvyklosti dánskej spoločnosti”

Simon Spies a Mogens Glistrup boli dánski rebeli, ktorí vynikali vo svojej snahe uplatňovania slobody - či už išlo o peniaze, dane,drogy alebo sex. Možno sa dá povedať, že vzťah radikálneho liberála Mogensa a bohémskeho kapitalistu Simona bol tým najlepším, čo vzišlo v Škandinávii z revolučného obdobia hippies. Bola to divoká a intenzívna jazda pod vplyvom drog, lukratívnych destinácií, prostitútiek a politikov.

Sex, drogy a dane rozpráva príbeh o veľkolepom priateľstve medzi dvoma neslávne známymi a provokatívnymi postavami modernej dánskej histórie: pravicovo-orientovaným právnikom a neskôr kontroverzným politikom, ktorý bojoval za radikálne zníženie daní, a milionárom, verejným provokatérom a tzv. “kráľom cestovného ruchu“. Príbeh je nakrútený podľa skutočných udalostí a divákom približuje doteraz neznáme fakty o týchto dvoch dánskych spoločenských ikonách – ako sa stali tým, čím boli, a ako sa vzájomne podporovali, ale aj oponovali v ich vlastných životných hodnotách. Dokázali si život “užívať“ naplno, bojovať za svoje ideály a za novú víziu pre spoločnosť. Polovica Dánska ich milovala, druhá ich nenávidela, čo bolo dovtedy pre dánsku spoločnosť nevídané.

Režisér Christoffer Boe je jedným z najuznávanejších dánskych režisérov a získal už rad medzinárodných ocenení. V jeho filmovej tvorbe nájdeme zväčša divácky náročné diela s kvalitným hereckým obsadením. A Sex, drogy a dane  nie sú výnimkou. Nicolas Bro, ktorý si zahral aj v Boeovom staršom filme Rekonštrukcia (2003; Zlatá kamera a Cena Prix Regards Jeune z MFF Cannes) tu stvárnil Mogensa a do role jeho priateľa Boe obsadil Pilou Asbæka, ktorý sa naposledy objavil v titulnej role strhujúcej drámy Tobiasa Lindholma Únos (2012).

Christoffer Boe Pilou Asbæk, Nicolas Bro, Jesper Christensen, Jacob Højlev Jørgensen, Kasper Leisner
Christoffer Boe,
Simon Pasternak
Manuel Alberto Claro
Jonas Struck
Peter Brandt

Galéria