Objednať projekciu Prehrať film O filme

Mliečna dráha

Mliečna dráha

(Tejút)

MFF Locarno 2007 - Zlatý leopard
Maďarský filmový týždeň - Špeciálna cena poroty, najlepšia kamera, najlepší zvuk
Maďarsko 2007 do 15 rokov nevhodné 82min.
  • Dráma

„Filmové dielo, ktorého podtitul znie „ambientný film“, akoby predstavovalo jedinú bytosť svojho druhu.”

Tí, čo sa domnievali, že jeden z popredných režisérov súčasnosti Bence Fliegauf svojím predchádzajúcim filmom Dealer dosiahol najradikálnejšiu formálnu podobu svojej tvorby, majú teraz možnosť svoju úvahu vyvrátiť. Hoci autorova snímka Mliečna dráha disponuje oproti predchádzajúcej trojhodinovej vizuálnej narkóze iba polovičnou stopážou, ide o filmový opus, úplne sa vymykajúci akýmkoľvek filmovým štandardom. Snímka pozostáva z desiatich (približne rovnako dlhých) statických záberov, viac či menej kriticky reflektujúcich fungovanie našej spoločnosti.

Mliečna dráha fascinuje zvukovou stopou, vytvorenou hypnotizujúcim mixom reálnych zvukov prostredia a rozličných terénnych nahrávok v súlade s ambientnám žánrom, vďaka ktorej majú jednotlivé sekvencie neskrývane meditatívny charakter.

Prekonanie hranice filmu potvrdila zenová inštalácia v roku 2007 na MFF vo švajčiarskom Locarne v rámci sekcie Concorso Cineasti del Presente (Filmári dneška), v ktorej režisér získal za tento jedinečný film sošku Zlatého leoparda. Na festivale Maďarský filmový týždeň film ovenčili ešte Špeciálnou cenou poroty a ďalšími dvoma hlavnými oceneniami v kategóriách najlepšia kamera a najlepší zvuk.

Bence Fliegauf Barbara Balogh, Sándor Balogh, Danny Barnes, Péter Balázs, László Benedek
Bence Fliegauf
Gergely Pohárnok
Raptor´s Kollektíva
Katalin Mézsáros