Objednať projekciu Prehrať film O filme

Dallas medzi nami

Dallas medzi nami

(Dallas Pashamende)

MFF Tokyo 2005 - Tokyo Grand Prix (nominácia)
MFF Ghent 2005 - Grand Prix (nominácia)
Nemecko, Maďarsko, Rumunsko 2005 do 15 rokov nevhodné 90min.
  • Dráma

„Návrat do rodnej dediny a nostalgický návrat do minulosti dokážu človeka povzbudiť k prehodnoteniu jeho doterajšieho života.”

Pôvodom rumunský režisér Robert-Adrian Pejo, pôsobiaci v Rakúsku a v New Yorku, vo svojom druhom celovečernom hranom filme rozpráva príbeh rómskeho učiteľa Radua Dimu, ktorý sa vracia z mesta do rodnej dediny, aby pochoval otca alkoholika. Z jeho rodiska sa však medzičasom stala zaostalá osada na predmestí Bukurešti, kde ľudia žijú v biede a v špine a deti zháňajú peniaze na jedlo zberom papiera, skla a kovu na susednom smetisku. Osada, z ktorej ako malý chlapec ušiel, nesie ironický názov Dallas, pretože predstavuje opak závideniahodného života v prepychu. Kým sa však prípravy na otcov pohreb komplikujú, Radu stretáva svoju lásku z detstva Oanu. Tá ho vtiahne do minulosti a spoznáva lepšiu stránku svojho dávno odvrhnutého domova. Dokáže Radu nájsť svoje miesto v živote a konečne byť sám sebou? Môže byť Dallas jeho skutočným domovom?

Snímka bola v roku 2005 nominovaná na cenu Tokyo Grand Prix na MFF v Tokiu a na cenu Grand Prix na MFF v belgickom Ghente.

Robert-Adrian Pejo Zsolt Bogdán, Dorel Visan, Dorka Gryllus, Radu Amzulescu, Miklós Székely B., Oszkár Nyári
Robert-Adrian Pejo,
Géza Cseme
Vivi Dragan Vasile
Réka Lemhényi