Objednať projekciu Prehrať film O filme

Loď do Indie

Loď do Indie

(Skepp till India land)

MFF Caness 1947 - Zlatá palma (nominácia)
Švédsko 1947 do 15 rokov nevhodné 96min.
  • 19. 07. 2018
  • Dráma

„Milostná dráma, ktorej rozuzlenie môže mať pre všetkých zúčastnených tragické následky.”

Snímku nakrútenú podľa rovnomennej divadelnej hry Martina Soderhjelma priviedol Ingmar Bergman na filmové plátna v roku 1947. Príbeh námorníka, ktorý sa po dlhých siedmich rokoch vracia na pevninu, bol jedným z posledných, ktoré tento svetoznámy filmár nakrútil podľa cudzieho námetu.

Loď do Indie rozpráva príbeh Johannesa, ktorý sa plaví cez oceán do Indie spoločne so svojím despotickým otcom, matkou a varietnou speváčkou Sally. Dlhoročné rozpory otca so synom sa stupňujú, keď sa obaja muži zamilujú do Sally a obaja ju za každú cenu túžia získať. Koho z nich Sally skutočne miluje? Rozhodne sa pre vzťah, ktorý jej zaistí pohodlný a bezpečný život, alebo dá prednosť hlasu svojho srdca?

Scény plné zúfalstva, utrpenia a lásky dopĺňa dôkladné vykreslenie rodinných vzťahov, ktoré Bergman často prezentuje aj vo svojich iných filmoch. Ďalším spoločným prvkom jeho filmov je aj postava prísneho otca alebo mlčanie a bezcitnosť Boha. Birger Malmsten, ktorý tu stvárnil Johannesa, si zahral tiež v ďalších Bergmanových filmoch. Loď do Indie bola v roku 1947 uvedená na MFF v Cannes a bola nominovaná na hlavnú cenu Zlatá palma.

Ingmar Bergman Holger Löwenadler, Anna Lindahl, Birger Malmsten, Gertrud Fridh
Ingmar Bergman
Göran Strindberg
Erland von Koch
Tage Holmberg