Objednať projekciu O filme

Smäd

Smäd

(Törst)

Švédsko 1949 do 15 rokov nevhodné 84min.
  • Dráma

„Vo chvíľach neutíchajúceho smädu…sa všetky ich lásky, vášne, túžby a nevery odhalia!”

Podľa švédskeho kritika Jorna Donnera je Bergmanov Smäd „komerčnou verziou Väzenia“. François Truffaut zase v tejto snímke videl podobnosť s Hitchcockovimi filmami ako Podozrenie (1941) a Čo more pohltí (1931). Bergmanovo dielo je však rozhodne majstrovským stvárnením ženskej psychiky a sondou odhaľujúcou temné zákutia manželského spolužitia.

Rut a Bertil sú manželmi už niekoľko rokov a v ich vzťahu nastávajú nezhody a nedorozumenia, často zapríčinené Rutiným pitím a vrtkavou povahou. Obaja si nesú zo života škrabance, ktoré im osud uštedril už v minulosti. Snažia sa ich potlačiť, ale tieto tiene ich budú prenasledovať, kým sa im oni sami nevzoprú. Paralelne s príbehom manželského páru sledujeme aj postavu Violy, vdovy, ktorá utečie pred sadistickým psychiatrom. Stretne sa s Valborg. Tá sa ju otvorene pokúsi zviesť, bohužiaľ s tragickými následkami.

Po nakrútení snímky Väzenie (1949) sa Bergman dohodol na spolupráci so Svensk Filmindustri a jeho ďalším námetom bola kolekcia krátkych príbehov, ktoré v roku 1948 vydala Birgit Tengroth. Úlohu Violy si zahrala autorka predlohy a pomohla tak Bergmanovi nájsť správny tón lesbických scén medzi Violou a Valborg. Vo Švédsku mal Smäd premiéru 17. októbra 1949 a o sedem rokov neskôr, 30. augusta 1956, v USA.

Ingmar Bergman Eva Henning, Birger Malmsten, Birgit Tengroth, Hasse Ekman, Mimi Nelson
Herbert Grevenius,
Birgit Tengroth (knižní
předloha)
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander