Objednať projekciu O filme

Letný sen

Letný sen

(Sommarlek)

Švédsko 1950 do 15 rokov nevhodné 95min.
  • Dráma

„Prebudenie z dávneho letného sna.”

V poradí desiaty film švédskeho režiséra Ingmara Bergmana predstavuje ďalšiu filmovú reflexiu vnútornej izolácie, nezvratnej minulosti a neustáleho herectva na javisku i v živote. Letný sen otvára Bergmanovu tzv. letnú trilógiu, kde horúce ročné obdobie figuruje v príbehoch postáv ako nostalgická spomienka na niekdajšie idylické vzťahy, ktoré sú také prchavé a iluzívne ako prvé lásky.

Marie je primabalerína v Štokholmskom baletnom divadle. Počas skúšky dostane balíček a v ňom nájde tajný denník svojej prvej lásky z letných prázdnin spred trinástich rokov. Ako 15-ročná strávila u svojho strýka leto, ktoré zmenilo celý jej život. Kým panovačný strýko a teta s diagnózou rakoviny boli pre mladučkú Máriu nutným zlom, mladý Henrik zo susedstva sa stal jej priateľom a veľkou letnou láskou. Tragická nehoda však mladý pár navždy rozdelila a Marie sa so zlomeným srdcom musela po prázdninách vrátiť do mesta k svojej úspešnej tanečnej kariére. Ponorená do svojej melanchólie nechala svoj život len tak plynúť, objavený denník ju však presvedčí, aby sa znovu vydala k strýkovi a pokúsila sa prebrať z letného sna, ktorý sa medzičasom zmenil na emocionálnu kómu.

Snímka je považovaná za Bergmanov tvorivý zlom v jeho umeleckej kariére, pretože spája úvahy o živote a smrti s láskou k divadlu a filmu.

Ingmar Bergman Maj-Britt Nilsson, Birger Malmsten, Alf Kjellin, Georg Funkquist, Mimi Pollack, Annalisa Ericson, Stig Olin
Ingmar Bergman,
Herbert Grevenius
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander