Objednať projekciu O filme

Čakajúce ženy

Čakajúce ženy

(Kvinnors väntan)

Švédsko 1952 do 15 rokov nevhodné 107min.
  • Dráma

„Rozpravy o manželstve, nevere a manželských traumách štyroch žien.”

V prvej polovici 50. rokov švédsky režisér Ingmar Bergman vytvoril menej známy, no pôsobivý a emocionálne silný film o intímnych spovediach štyroch vydatých žien.

Rakel, Marta, Karin a Annette sú vydaté za štyroch bratov a v starom letnom sídle v spoločnosti Martinej slobodnej sestry Maj čakajú na vytúžený návrat manželov z ich služobnej cesty v Štokholme. Aby si ukrátili čas a zahnali nudu, rozprávajú si intímne príbehy zo svojho manželského i nemanželského života. Zatiaľ čo štyri ženy vedú debaty o svojich tajných milostných aférach a traumách, pred mladučkou Maj sa postupne odhaľuje kvarteto manželskej nevery, kompromisov, odopierania, zmierenia a dezilúzie.

Záverečnou obrazovou sekvenciou úniku dvoch mladých milencov Bergman preukazuje úplné ovládnutie filmu a jeho výrazových prostriedkov. Navyše, kombinujúc dramatické prvky s komickými a manipulujúc filmové obrazy plné metaforických symbolov pri emocionálne pôsobivom zvádzaní či pri radosti a vzrušení z nastávajúceho rodičovstva Bergman potvrdzuje svoje majstrovstvo vo všetkých aspektoch filmovej expresie.

Ingmar Bergman Anita Björk, Eva Dahlbeck, Maj-Britt Nilsson, Birger Malmsten, Gunnar Björnstrand
Ingmar Bergman
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander