Objednať projekciu O filme

Úsmevy letnej noci

Úsmevy letnej noci

(Sommarnattens leende)

Cena za poetický humor, Cannes 1956
Švédsko 1955 do 15 rokov nevhodné 108min.
  • 19. 07. 2018
  • Dráma
  • Komédia

„Letná noc sa na milencov usmieva trikrát.”

Vo svojom ťažkom životnom období, keď takmer spáchal samovraždu, Bergman nakrúca neodolateľnú kostýmovú komédiu, v ktorej cez fraškovitý povrch presvitá hlboký filozofický kontext. Intímna úvaha o podstate lásky a jej večnom hľadaní sa skrýva v odľahčenej príbehovej zápletke, v komicky ladenom filmovom rozprávaní a v dôvtipných dialógoch plných pretvárky a irónie.

V úvode filmu sledujeme právnika Frederika Egermana (Gunnar Bjornstrand), muža v strednom veku, ktorý aj napriek túžbe po svojej bývalej milenke, herečke Desiree Armfeldt (Eva Dahlbeck), je ženatý s oveľa mladšou Anne (Ulla Jacobsson). Kým sa Frederik snaží obnoviť stratený kontakt s Desiree a natrafí na jej súčasného milenca Malcolma (Jarl Kulle), medzi mladučkou Anne a Frederikovým synom Henrikom (Björn Bjelfvenstam), budúcim kňazom, sa rozvíja vzťah, ktorý by mohol byť silnejší ako priateľstvo. Na naliehanie intrigujúcej Desiree, túžiacej zbaviť sa Malcolma a získať späť Frederika, jej matka usporiada večierok a milenecké dvojice pozve do svojho letného sídla na víkend. Počas jednej letnej noci sa tak pri jednom stole stretnú Malcolm a Frederik s ich manželkami, Henrik a zvodná Desiree. Šesticu postáv, uviaznutých v pretvárke a intrigách, nakoniec dopĺňa Annina slúžka Petra (Harriet Andersson) a matkin sluha Frid (Ake Fridell). Pod vplyvom špeciálneho vína, podávaného Desireeinou matkou, sa nočný letný večierok zmení na spleť intríg a milostných hier s cieľom ovládnuť zákony príťažlivosti, ale aj odhaliť skutočný cit a tajomstvo z minulosti.

Jedna z najpôsobivejších erotických komédií vôbec dokazuje, že Bergman nemusí byť vždy len vážny a melancholický.

Ingmar Bergman Ulla Jacobsson, Eva Dahlbeck, Margit Carlqvist, Harriet Andersson, Jarl Kulle, Gunnar Björnstrand, Björn Bjelfvenstam
Ingmar Bergman,
Herbert Grevenius
Gunnar Fischer
Erik Nordgren
Oscar Rosander