Objednať projekciu O filme

Hostia Večere Pána

Hostia Večere Pána

(Nattvardsgästerna)

Švédsko 1963 do 15 rokov nevhodné 80min.
  • 19. 07. 2018
  • Dráma

„Ach, Bože! Prečo si ma opustil?”

Druhý diel Bergmanovej tematickej trilógie o mlčaní Boha prináša podmanivú a znepokojivú meditáciu nad ľudskými obavami a rozličnými podobami viery.

V tomto ostro-kritickom zobrazení duchovnej viery je hlavnou postavou smrťou svojej ženy poznačený pastor Tomas (Gunnar Björnstrand), ktorý v malom mestečku mechanicky plní všetky svoje povinnosti vyplývajúce z jeho povolania a poslania. Skupina ľudí na službách božích a pravidelných stretnutiach v miestnom kostole sa však neustále zmenšuje. Tomasov každodenný stereotyp a samotu naruší prosba miestneho rybára (Max von Sydow), aby mu pomohol nájsť východisko zo strachu z jadrového zničenia. Tomas, atakovaný zamilovanou Martou, však bojuje s vlastnými démonmi a s hrôzou zisťuje, že v dôsledku svojej neistoty nedokáže rybárovi poskytnúť žiadnu duchovnú útechu, ani nájsť vykúpenie z bezvýznamnej ľudskej existencie.

Snímka ponúka mrazivý pohľad na ľudské túžby v Bohom opustenom svete, kde intenzívne mlčanie Boha determinuje konanie postáv, zmietajúcich sa vo vlastnom zúfalstve a hriechoch.

Film Hostia Večere Pánovej s nádhernými filmovými obrazmi kameramana Svena Nykvista získal v roku 1963 v kategórii Top Foreign Films cenu NBR americkej organizácie National Board of Review, honorujúcu výrazný hlas individuálneho umelca a podporujúcu slobodu filmového prejavu.

Ingmar Bergman Ingrid Thulin,Gunnar Björnstrand, Gunnel Lindblom, Max von Sydow, Allan Edwall
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Ulla Ryghe