Objednať projekciu O filme

Obrad

Obrad

(Riten)

Švédsko 1969 do 15 rokov nevhodné 73min.
  • Dráma

„Umenie verzus štát, ilúzia a vykonštruovanosť.”

Film je Bergmanovou reakciou na kritiku jeho divadelnej tvorby. V deviatich dejstvách rozohráva psychologickú kafkovskú drámu, ktorá svojou odvážnosťou a provokatívnosťou určite prekvapí.

Traja herci sú odsúdení za obscénnosť po tom, čo uvedú svoju novú hru s názvom Obrad. V absurdnom vypočúvaní sú potom konfrontovaní so svojimi vnútornými démonmi, motiváciami, na povrch vychádzajú rôzne fakty. Napokon sa právnik rozhodne kontroverznú hru pozrieť si v privátnom predstavení určenom iba pre neho. Satirický obraz umenia ako niečoho na hranici kolotočovej atrakcie a skutočnej mágie. Neradostný obraz zápasu umelca a štátneho aparátu, dvoch šarlatánskych a zakomplexovaných svetov. Všetko sa odohráva akoby v jednom priestore, interiéry nahrádza minimum rekvizít a univerzálne plátno. O to viac pozornosti sa venuje hercom a o to viac vyniká aj iluzórnosť problémov a vykonštruovaného sveta. Trio úspešných divadelníkov na jednej strane a úbohý sudca na strane druhej. Niet ku komu pociťovať sympatie. Len záverečnýrituál budí náznak nádeje.

Bergmanov skepticizmus ku svetu vlastnému i k svetu tých druhých silnel. Televízny formát ho vybudil k absolútnemu minimalizmu. Táto švédska televízna inscenácia patrí k vrcholným prejavom existenciálne zameranej angažovanej dramatickej tvorby doby svojho vzniku.

Ingmar Bergman Ingrid Thulin, Anders Ek, Gunnar Björnstrand, Erik Hell
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Siv Lundgren