Objednať projekciu O filme

Zo života bábok

Zo života bábok

(Aus dem Leben der Marionetten)

Nemecko, Švédsko 1980 do 15 rokov nevhodné 101min.
  • Dráma

„„V živote bábok je, bohužiaľ, väčšinou jedno veľké ALE, ktoré všetko marí.“ (Pinocchiove dobrodružstvá, Carlo Collodi)”

Silná a dosť výrečná dráma odkazuje nielen názvom, ale aj citáciami na slávnu rozprávku o drevenom panáčikovi, ktorý pod rukami skúseného rezbára ožije. Bergman sa tu zaoberá témou, ktorá ho prenasledovala už roky – ako je možné, že sa dvaja hlboko sa milujúci ľudia snažia od seba odtrhnúť. Sexuálne traumy, nevydarené manželstvo aj desivá smrť – to by nebolo v Bergmanovej tvorbe nič nové, ale majstrovská kamera Svena Nykvista robí z tohto filmu dokonalý a jedinečný zážitok.

Peter a Katarina sa navzájom odcudzujú. Ona hľadá útechu v náručí milencov, on sa utápa v depresiách, ktoré vedú až k nečakane brutálnej vražde prostitútky. Snímka, ktorá vznikla v Nemecku počas Bergmanovho „daňového exilu“, je typická svojim čiernobielym stvárnením, okrem úvodnej a záverečnej scény „zo súčasnosti“, ktoré sú farebné. Protipólom depresívnej nálady snímky, ktorá prináša analýzu vrahovho života a jeho psychopatických stavov, je svieža disko hudba, ktorá znie počas záverečných titulkov.

Ingmar Bergman Robert Atzorn, Martin Benrath, Christine Buchegger, Rita Russek
Ingmar Bergman
Sven Nykvist
Rolf A. Wilhelm
Petra von Oelffen