Objednať projekciu O filme

Prameň panny

Prameň panny

(Jungfrukällan)

Oscar, Zlatý Glóbus 1961 - Najlepší cudzojazyčný film
MFF Cannes 1960 - Špeciálne uznanie poroty
Švédsko 1960 do 18 rokov nevhodné 89min.
  • 19. 07. 2018
  • Dráma

„Pomsta za smrť dieťaťa alebo slepé nasledovanie kresťanského prikázania „Nezabiješ!“?”

Neobyčajne krásny, no zároveň neopísateľne krutý film Prameň panny, ktorý Bergman nakrútil na motívy švédskej piesňovej legendy z 13. storočia, rozpráva príbeh o detskej nevinnosti, rodičovskej láske k dieťaťu, o duchovnej viere, pomste a o brutalite sveta, zmietajúceho sa medzi pohanstvom a kresťanstvom.

Bohatý statkár (Max Von Sydow) posiela svoju krásnu 15-ročnú dcéru Karin do kostola zapáliť sviečky za Pannu Máriu. Na ceste, ktorá trvá jazdou na koni niekoľko dní, si naivná Karin užíva pokoj a krásu jarného lesa, až kým nenaďabí na skupinu tulákov. Ohúrení jej krásou ju znásilnia a následne zabijú. Keď zdivočení muži hľadajú úkryt pred nocou, ponúkne im ho práve hlboko veriaci statkár, čakajúci na dcérin návrat z kostola. Karinin otec sa ocitá medzi biblickým prikázaním, ktoré káže nezabiť, a nesmiernou bolesťou zo straty dcéry sprevádzanou neuhasiteľnou túžbou po pomste. Ako je možné, že Boh dopustil takúto ohavnú smrť jeho dcéry a vinníkov poslal priamo pod jeho strechu a do jeho kožušín?

Režijne i kameramansky majstrovské filmové dielo získalo v roku 1961 Oscara za najlepší cudzojazyčný film, Cenu Zlatý glóbus v tej istej kategórii a v r. 1960 Špeciálne uznanie poroty na MFF v Cannes.

Ingmar Bergman Max von Sydow, Birgitta Valberg, Birgitta Pettersson, Gunnel Lindblom, Allan Edwall
Ulla Isaksson
Sven Nykvist
Erik Nordgren
Oscar Rosander